Nowe schematy JPK_VAT: istotna zmiana

Magdalena Szczepańska, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA
opublikowano: 13-08-2019, 22:00

Raportowanie transakcji dokonywanych przez podatników VAT za pomocą plików JPK_VAT funkcjonuje już ponad trzy lata.

Po tak długim czasie jego sporządzanie i składanie w ustawowym terminie nie sprawia podatnikom większych trudności. Również organy podatkowe „przyzwyczaiły się” do wykorzystywania plików JPK_VAT jako narzędzia pomocnego przy prowadzeniu czynności sprawdzających i kontroli.

W najbliższym czasie podatników czekają jednak zmiany w zakresie schematów plików JPK_VAT. Parlament uchwalił ustawę wprowadzającą nową strukturę JPK_VAT, która ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. dla tzw. dużych przedsiębiorców, a od 1 lipca 2020 r. dla pozostałych podatników VAT.

Nowelizacja zakłada połączenie dotychczasowej struktury JPK_VAT z deklaracją VAT-7/ VAT-7K. Oznacza to, że złożenie pliku JPK_VAT będzie równoznaczne ze spełnieniem zarówno obowiązku złożenia pliku JPK_VAT, jak i deklaracji VAT-7/VAT-7K. W nowym schemacie plik JPK_VAT zawierać będzie część deklaracyjną (obejmującą dane wskazywane w dotychczas składanych deklaracjach VAT-7/VAT-7K) i część ewidencyjną (odpowiadającą obecnej strukturze plików JPK_VAT).

Nie jest to jednak zmiana najbardziej wymagająca dla podatników. Na podstawie delegacji ustawowej Minister Finansów jest zobowiązany do wydania rozporządzenia wykonawczego definiującego zakres danych objętych obowiązkiem raportowania w nowej wersji JPK_VAT. W projekcie rozporządzenia opublikowanym wraz z projektem ustawy zostały wskazane nowe elementy, które nie były do tej pory objęte żadną ze struktur. Są to m.in. kod typu dokumentu sprzedaży i kod grupy towarów lub usług będących przedmiotem obrotu. W strukturze JPK_VAT zostaną utworzone pola, które wymuszać będą dokonanie klasyfikacji dokumentu lub przedmiotu transakcji na podstawie enumeratywnie wskazanych kodów. O ile kod typu dokumentu nie powinien sprawiać podatnikom problemów, to wybór odpowiedniego kodu grupy towarowej/usługowej może budzić wiele wątpliwości. Kody dla poszczególnych grup towarów lub usług w JPK_VAT nie odpowiadają bowiem obowiązującym klasyfikacjom towarów i usług, które są przez podatników wykorzystywane na podstawie przepisów prawa. Kodów w JPK_VAT jest mało i nie obejmują one wszystkich towarów i usług, a brak kodu dla towarów i usług pozostałych może uniemożliwiać prawidłowe sporządzenie tego pliku. W związku z tym wejście w życie rozporządzenia wykonawczego w niezmienionej treści może okazać się problematyczne dla wielu podatników.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Prawidłowe ujęcie każdego typu towaru/usługi w nowej strukturze pliku JPK_VAT jest o tyle istotne, że za każdy popełniony w pliku błąd, który uniemożliwia przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości danych, organ podatkowy będzie mógł nałożyć na podatnika karę w wysokości 500 zł. Fakt, że nowelizacja wchodzi w życie 1 kwietnia 2020 r., daje dużym podatnikom czas na odpowiednie przygotowanie się do nadchodzących zmian. Wraz z opublikowanym tekstem ustawy nie pojawił się jednak finalny schemat nowej struktury JPK_VAT ani ostateczny tekst rozporządzenia wykonawczego, przez co wdrożenie tych rozwiązań nie jest jeszcze możliwe. Pozostaje mieć nadzieję, że stanie się to niebawem, aby podatnicy w odpowiednim czasie mogli dostosować swoje systemy informatyczne do nowych wymagań raportowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane