Nowe wsparcie od NCBR

opublikowano: 19-02-2013, 00:00

W nowym programie przedsiębiorcy mogą uzyskać 120 mln zł dotacji na projekty demonstracyjne. Konkurs ruszy w marcu.

Pojawia się nowe narzędzie do finansowania innowacyjnych przedsięwzięć podejmowanych przez firmy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło założenia do programu „Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej”. Budżet instrumentu, czyli 120 mln zł, zostanie rozdzielony na dwa typy projektów.

Pierwszy obejmuje budowę instalacji demonstracyjnych w celu przetestowania nowych technologii, natomiast drugi dotyczy faz wcześniejszych — od badań naukowych po przygotowanie technologii lub produktu testowanego na instalacji demonstracyjnej.

Istotne jest to, że przedsięwzięcia ubiegające się o dotacje powinny bazować na wcześniej przeprowadzonych pracach z obszaru badań i rozwoju, w tym finansowanych z pomocy publicznej. To oznacza, że w ramach projektu zostanie przeprowadzona kontynuacja badań, a następnym etapem będzie weryfikacja wyników w skali demonstracyjnej.

— Może się wydawać, że tego typu program nie jest interesujący,bo skoro przedsiębiorcy mają już wyniki badań, to mogą przystąpić do fazy wdrożenia. To jednak mylne założenie. W większości przypadków przedsiębiorcy prowadzący prace badawcze muszą sprawdzić otrzymane założenia w tak zwanym terenie, czyli na realnej instalacji.

Jeżeli wynikiem badań jest zbudowanie dużej i drogiej instalacji, najpierw warto sprawdzić założenia technologiczne na mniejszej. Do tego właśnie służą dotacje na projekty demonstracyjne — komentuje Beata Tylman, dyrektor w zespole pomocy publicznej PricewaterhouseCoopers. Minimalna wartość projektów wspieranych przez NCBR to 5 mln zł, a górny limit to 100 mln zł. Na badania przemysłowe mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą dostać nawet 80 proc. dofinansowania, średnie — 75 proc., a duże — do 65 proc.

Natomiast w przypadku prac rozwojowych te wskaźniki wynoszą odpowiednio 60 proc., 50 proc. i 40 proc. Nowością są dotacje na techniczne studia wykonalności na potrzeby prac rozwojowych, gdzie małe lub średnie przedsiębiorstwo może otrzymać do 50 proc., a duże do 40 proc. Przedsięwzięcia mogą trwać maksymalnie trzy lata. Nabór wniosków do nowego programu wystartuje w marcu. [SACH]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu