Nowe życie Elzabu

GN
opublikowano: 04-07-2008, 00:00

Grupa, która powstanie po fuzji Elzabu z Exorigo i Upos, szykuje się do akwizycji w Rosji i Rumunii.

Grupa, która powstanie po fuzji Elzabu z Exorigo i Upos, szykuje się do akwizycji w Rosji i Rumunii.

Do końca roku sfinalizuje się fuzja Elzabu, giełdowego producenta kas fiskalnych, z Exorgio i Upos, niepublicznymi spółkami zajmującymi się tworzeniem rozwiązań informatycznych dla handlu. Powstanie grupa kapitałowa Elzab, która będzie 100-procentowym udziałowcem Exorigo i Upos. Połączenie firm to pierwszy krok.

— Budujemy firmę z myślą o zajęciu ważnego miejsca na rynku w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Połączenie z Elzabem, który ma mocną pozycję na rynku urządzeń fiskalnych, nam w tym pomoże — mówi Paweł Dudziuk, główny akcjonariusz i szef rady nadzorczej Upos i Exorigo.

Poza Polską grupa działa już na Ukrainie. Teraz intensywnie szuka spółek do przejęcia w Czechach, Rosji, Rumunii, Słowacji i Grecji.

— Klienci, których obsługujemy, coraz częściej rozwijają działalność poza Polską i chcą, byśmy ich w tym wspierali — dodaje Paweł Dudziuk.

Do najważniejszych klientów Exorigo i Upos należą Carrefour, Tesco, LPP czy Empik Media & Fashion.

W nowo powstałej grupie większe znaczenie będą miały Exorigo i Upos. W 2007 r. miały 98,2 mln zł przychodów i 10,8 mln zł zysku netto, podczas gdy Elzab 66,4 mln zł i 7,2 mln zł.

— Dzięki fuzji z notowaną spółką nie będziemy tracić kilku miesięcy na przygotowania do debiutu, lecz poświęcimy je na rozwijanie biznesu — tłumaczy Paweł Dudziuk.

Inicjatorem fuzji jest BBI Capital NFI, który ma 36 proc. akcji Elzabu.

— Do zarządu Elzabu trafi wkrótce osoba odpowiedzialna za finanse, która sprawdzi, gdzie są rezerwy do uwolnienia gotówki. Chodzi m.in. o sprzedaż nieruchomości — wyjaśnia Dawid Sukacz, prezes BBI Capital NFI.

Po fuzji BBI będzie mieć 8,6 proc. akcji, 65,2 proc. należało będzie do udziałowców Exorigo i Upos a 26,2 proc. do obecnych akcjonariuszy Elzabu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nowe życie Elzabu