Nowi sprzymierzeńcy

opublikowano: 17-01-2019, 22:00

Siedem kolejnych organizacji przystąpiło do Koalicji 5 Frakcji.

15 stycznia 2019 r. w Warszawie przedstawiciele siedmiu firm i organizacji podpisali deklarację uczestnictwa w Koalicji 5 Frakcji. Inicjatywa łączy wysiłki biznesu, samorządów i NGO w rozwój spójnego systemu praktycznych narzędzi i edukacji w zakresie właściwego segregowania odpadów. Nowi koalicjanci potwierdzili tym samym zaangażowanie w rozwój jednolitego systemu ekooznakowania opakowań w postaci piktogramów, który pomaga konsumentom w prosty i jasny sposób je segregować. Zadeklarowali też prowadzenie działań edukacyjnych na temat właściwego sortowania odpadów wśród pracowników, klientów i innych interesariuszy.

Według wytycznych europejskich, w 2019 r. odzysk surowcowy powinien osiągnąć 40 proc., natomiast dotychczasowe efekty szacuje się na około 25 proc. Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy, które przybliżą Polskę do osiągnięcia wymaganych limitów i oddalą widmo wielomilionowych kar za niewypełnienie obowiązku. Nowi członkowie Koalicji 5 Frakcji to (w kolejności alfabetycznej): BOŚ Bank, reprezentowany przez Fundację BOŚ, Best Place — Europejski Instytut Marketingu Miejsc, Carrefour Polska, EMKA Polska, Fundacja PlasticsEurope Polska, LEAR Corporation Poland, Leclerc Polska.

Do Koalicji należy już 17 firm i organizacji, które połączyły siły i wspólnie tworzą systemowe rozwiązania na rzecz podniesienia efektywnej zbiórki odpadów, w szczególności opakowaniowych, w Polsce. Angażują się m.in. w tworzenie materiałów edukacyjnych i prowadzenie kampanii informacyjnych wśród pracowników i klientów, prowadzenie testów konsumenckich, konsultacje środowiskowe i promocję systemu w swoich branżach.

Koalicję 5 Frakcji wyróżnia spośród innych inicjatyw dotyczących segregowania odpadów nie tylko innowacyjny system oznakowania, lecz także sposób, w jaki system jest tworzony — partycypacyjnie, w drodze szerokich konsultacji społecznych i branżowych. Podczas takiego spotkania 15 stycznia 2019 r. przy stolikach tematycznych eksperci rozmawiali o wyzwaniach, mocnych i słabych stronach proponowanego przez Koalicję rozwiązania oznakowania opakowań oraz wymieniali się spostrzeżeniami i doświadczeniami z zakresu prowadzonych działań edukacyjnych. Taka forma spotkań pokazuje, że każdy członek Kolacji ma wpływ na jej rozwój.

Inicjatywa zaprasza do współpracy producentów wprowadzających na rynek opakowania, samorządy realizujące segregację na pięć frakcji oraz firmy i organizacje pozarządowe, które chcą edukować swoje otoczenie na temat odzysku surowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu