Nowoczesna tworzy regionalne programy dla samorządów

  • DI
opublikowano: 17-02-2018, 20:30

Nowoczesna tworzy w całej Polsce regionalne programy dla samorządów i dla miast – poinformowała Katarzyna Lubnauer.

Zapowiedziała, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony Program dla Gdańska.

Według posłanki Nowoczesnej Ewy Lieder program dla Gdańska będzie zawierał m.in. strategię komunikacyjną dla miasta, zwłaszcza dla dzielnic – w jej ocenie – wykluczonych transportowo, jak np. Osowa i Nowy Port.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała na konferencji prasowej, że jej ugrupowanie pracuje obecnie nad regionalnymi programami dla samorządów i dla miast. Zapowiedziała, że w Gdańsku taki program zostanie przedstawiony "w najbliższym czasie". "Również w innych miastach (programy) powstały albo powstają" - dodała.

Podkreśliła, że propozycje te są wynikiem konsultacji z mieszkańcami. "Są efektem naszego wychodzenia na ulicę do mieszkańców, po to żebyśmy realnie wiedzieli, czego mieszkańcy oczekują od miast" – tłumaczyła Lubnauer.

Przekonywała, że "w tej chwili bardzo ważne jest, żeby Nowoczesna dotarła do Polaków, do wszystkich mieszkańców ze swoimi propozycjami programowymi". "Chcemy Polski, która z jednej strony jest dobrze zorganizowana ale z drugiej strony nie ogranicza wolności obywatelskich" – podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

Lubnauer powiedziała, że Nowoczesna traktuje tegoroczne wybory samorządowe "jako istotne ze względu na utrzymanie samorządów po stronie obecnej opozycji parlamentarnej". "Jeżeli spojrzymy na to, jak w tej chwili układają się siły w państwie, to widać, że bez koalicji nie ma możliwości wygrania tych wyborów, stąd też idea zawiązania koalicji" – zaznaczyła.

Przypomniała, że w piątek Platforma Obywatelska i Nowoczesna ogłosiły wspólny manifest programowy na wybory samorządowe zatytułowany "Bliżej ludzi". "To minimum programowe pozwala nam oprzeć naszą koalicją na pewnych wspólnych postulatach dotyczących samorządów" – wskazywała Lubnauer.

Według niej PO i Nowoczesna mają najpierw zamiar "dopiąć" ogólnopolską umowę dotyczącą sejmików wojewódzkich, potem przejść do rozmów na temat miast wojewódzkich. "W jednych miastach my będziemy wspierać PO, w innych PO nas, a w jeszcze innych pójdziemy osobno" – powiedziała Lubnauer.

Jak dodała, nie wie jeszcze jakie rozwiązania zostaną przyjęte dla Trójmiasta. "Dla nas jest bardzo ważne, żeby to rozwiązanie było oparte o wspólny program, czyli musimy sprawdzić czy nasze wizje rozwoju miast np. Gdańska, Gdyni i Sopotu są takie same, jak wizja PO, a potem dopiero kwestie personalne" – podkreśliła, pytana, czy Nowoczesna chciałaby mieć w Gdańsku swego wiceprezydenta.

"W tej chwili jeszcze nie jesteśmy na takim etapie rozmów" – dodała. Przyznała jedynie, że spotka się z przedstawicielami Platformy po to, żeby obie partie rozpoczęły rozmowy o Trójmieście.

Lubnauer poinformowała, że jeśli chodzi o współpracę w miastach i powiatach, to powstają już koalicje, które obejmują również SLD i PSL. "W Krakowie będzie bardzo szeroka koalicja, która praktycznie będzie obejmować większość partii opozycyjnych, czyli PSL, SLD, PO i Nowoczesną. I tak będzie w bardzo wielu miastach i powiatach" – zaznaczyła przewodnicząca Nowoczesnej.

Przypomniała, że zawarte przez PO i Nowoczesną porozumienie dotyczące wspólnych list do sejmików wojewódzkich jest otwarte na ruchy lewicowe, środowiska obywatelskie, ruchy społeczne i samorządowe.

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Nowoczesna tworzy regionalne programy dla samorządów