Noworoczny marazm

Kamil Jaros, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 30-12-2020, 09:25

Wtorkowa sesja na rynku akcyjnym przyniosła niewielkie ochłodzenie nastrojów po tym jak stało się jasne, że propozycja zwiększenia dodatków dla Amerykanów z 600 do 2000 USD nie przejdzie gładko przez senat, a jej wprowadzenie stoi jeszcze pod znakiem zapytania.

Był to negatywny sygnał dla rynków i dalsze losy w tej kwestii będą wpływały na nastroje na przełomie 2020 i 2021 roku. W średnim terminie niewiele się jednak zmienia, bowiem postępujący zgodnie z założeniami przebieg procesu szczepień oraz oczekiwania na powrót do normalizacji życia gospodarczego w przyszłym roku powinny dalej wspierać byczo nastawionych inwestorów. Główne indeksy pozostają bowiem cały czas na historycznych szczytach, a zamieszanie związane ze zwiększeniem dodatków w USA niektórzy mogli wykorzystywać do realizacji zysków. Nadzieje na ożywienie gospodarcze w połączeniu z bardzo akomodacyjną polityką fiskalną jak i monetarną są tym co w średnim okresie utrzymuje popyt na akcje.

Na rynku walutowym dolar nieustannie pozostaje pod presją, a kurs EURUSD wychodzi w kierunku 1.23. Dużą słabość amerykańskiej waluty widać również po notowaniach USDJPY, które spadają w kierunku 103 jenów za każdego dolara. W gronie G10 najlepiej za to prezentuje się dolar australijski, a notowania AUDUSD wychodzą na nowe ekstrema powyżej 0.7650. W kalendarium przed końcem roku już niewiele się wydarzy, a jutrzejsza ostatnia w tym roku skrócona sesja powinna już upływać pod znakiem większej senności. Dziś można zwrócić jedynie na regionalny wskaźnik koniunktury gospodarczej w rejonie Chicago za grudzień. Jutro poznamy jeszcze grudniowe rządowe dane PMI, które będą obrazowały jak wygląda proces odbudowy gospodarczej w końcówce roku po najsilniejszym uderzeniu pandemii. I to na tyle w tym roku. Na rynku surowcowym cały czas utrzymuje się świąteczno-noworoczny marazm. Notowania WTI pozostają w okolicach 48 USD za baryłkę, podczas gdy złoto utrzymuje się poniżej poziomu 1900 USD za uncję. Publikowane dziś cotygodniowe dane dotyczące zapasów paliw w USA zapewne nie będą już miały większego wpływu na rynek, choć wczorajszy raport API wskazał nieoczekiwanie na spadek stanów magazynowych ropy o 4.8 mln baryłek.

Szef NBP Adam Glapińki zakomunikował wczoraj, że I kw. 2021 roku może przynieść dalsze obniżki stóp procentowych. Bank centralny prowadzi bowiem obecnie odpowiednie analizy i potencjalnych skutków takiego posunięcia. Obecnie stawka referencyjna to 0.10% i przestrzeń do obniżania kosztu pieniądza nie jest znaczna, zatem komunikat ten może być też odczytywana jako próba interwencji słownej w celu osłabienia złotego. Kurs EURPLN mocno wzrósł wczoraj do 4.55.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane