Nowości w SSE

MAG
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

Kończy się konflikt o równe warunki kredytowania w sieciach zewnętrznych i własnych oddziałach BRE Banku. Nie czas jednak na fanfary.

Kończy się konflikt o równe warunki kredytowania w sieciach zewnętrznych i własnych oddziałach BRE Banku. Nie czas jednak na fanfary.

Pośrednicy dopięli swego. BRE Bank zgodził się wrócić do poprzednich zasad współpracy z zewnętrznymi sieciami sprzedaży. Zmienił je nagle dwa tygodnie temu. Multibank i mBank ogłosiły wówczas promocję na kredyty hipoteczne we frankach. Dość osobliwą. Okazja polegała na tym, że lepsze warunki kredytowe banki oferowały we własnych placówkach. I choć proponowane stawki trudno uznać za szczególnie atrakcyjne, to jednak były kilkakrotnie niższe niż na ten sam kredyt u pośredników.

Na ich reakcję nie trzeba było długo czekać. Związek Firm Doradztwa Finansowego wydał oświadczenie, że takie praktyki zaciemniają obraz rynku i sprawiają, że klientowi trudno rozeznać się w ofercie. BRE Bank początkowo bronił się, że promocja to podstawowe narzędzie konkurencji. Potem, kiedy o sprawie zrobiło się głośno, uległ pośrednikom. Kilku z nich, w tym Open Finance, lider rynku, porozumieli się już z bankiem i będą sprzedawać kredyty na takich samych warunkach jak mBank i Multibank. Expander, drugi co do wielkości pośrednik, też wkrótce powinien się dogadać.

— Cała sprawa przypomina niestety burzę w szklance wody. Co z tego, że BRE Bank wrócił do poprzednich zasad? Rzecz w tym, że rynek kredytów kurczy się w oczach, że banki przestają pożyczać. Na tym polega zasadniczy problem, a nie na różnicowaniu oferty, która i tak do najlepszych nie należy. Nie chodzi też o to, że inne banki pójdą tym śladem, co zrobił już BGŻ, ale o to, że w ogóle ograniczają akcję kredytową i zaostrzają warunki — mówi anonimowo przedstawiciel branży pośrednictwa kredytowego.

Wczoraj pięć firm odebrało zezwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

— Zezwolenia wydaliśmy pod koniec 2008 r., wczoraj uroczyście je wręczyliśmy. W ubiegłym roku wydaliśmy w sumie 20 zezwoleń, w których firmy zadeklarowały 2,1 tys. miejsc pracy i 1,9 mld zł inwestycji — mówi Marek Cieślak, prezes strefy.

Firma Branża Lokalizacja Liczba nowych Wartość

miejsc pracy inwestycji

(mln zł)

Nepentes Kosmetyczno- -farmaceutyczna Chociw 40 15,0

Hellermann Elementy Tyton okablowania Słupca 155 66,0

C. Hartwig-Targi Logistyczna Kutno 20 3,2

Enginova Produkcja drzwi do wind Kutno 50 22,0

Polfa Łódź Farmaceutyczna Konstantynów 35 24,0

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane