Nowy inwestor. Z Torunia?

Maria Trepińska
opublikowano: 30-03-2006, 00:00

Przyszłość WRJ nadal jest niepewna. Sąd zastanawia się nad ogłoszeniem upadłości. Tymczasem pojawił się kolejny inwestor.

Wczoraj na pierwszej rozprawie dotyczącej upadłości Walcowni Rur Jedność (WRJ) katowicki sąd przesłuchał wnioskodawców: Władysława Presaka, prezesa WRJ, oraz Eugeniusza Majzę, dyrektora naczelnego Enpolu. Pierwszy domaga się upadłości likwidacyjnej budowanego od ćwierćwiecza zakładu. Drugi — upadłości z możliwością zawarcia układu.

Eugeniusz Majza twierdzi, że ma dwóch inwestorów zainteresowanych WRJ. Na początku rozprawy mecenas Sebastian Bogusz, pełnomocnik spółki Enpol (wierzyciela i udziałowca WRJ), przedstawił dokument potwierdzony przez toruński oddział PKO BP. Wynikało z niego, że pojawił się polski inwestor zainteresowany WRJ, posiadający zdolność kredytową 200 mln zł.

Sędzia Tomasz Czarnota domagał się podania danych inwestora. Bez skutku. Informacji odmówił także Eugeniusz Majza, wskazując, że pełnomocnikiem inwestora jest... mecenas Bogusz. Wcześniej Enpol informował, że drugim zainteresowanym WRJ jest rosyjski Gazmetal z branży hutniczej.

Konsorcjum banków wierzycieli żąda upadłości likwidacyjnej. Eugeniusz Majza mówi — nie.

— W marcu 2005 r. firma doradcza na zlecenie Towarzystwa Finansowego Silesia przeprowadziła analizy, z których wynika, że winę za nieukończenie inwestycji ponoszą instytucje finansowe. Roszczenia wobec nich z tego tytułu mogą wynosić 300 mln zł — twierdzi Eugeniusz Majza.

Władysław Presak, prezes WRJ, podtrzymał wniosek o upadłość likwidacyjną. Liczy, że walcownię przejmie rosyjska Sinara, ale nie sprzeciwi się układowi. Sąd nie wyznaczył kolejnego terminu rozprawy. Zobowiązania WRJ przekraczają 560 mln zł. Od czterech lat na budowie nic się nie dzieje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy