Nowy podział miliarda dla firm

Resort rozwoju regionalnego ściął o 30 proc. pulę planowaną na wsparcie wynalazków. Pieniądze pójdą na innowacje

Karuzela z dotacjami rozkręciła się nad Wisłą znacznie szybciej, niż zakładał plan. Dzięki temu Komisja Europejska (KE) sypnęła Polsce dodatkowym groszem w ramach tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania i tzw. dostosowania technicznego.

Nowy podział miliarda dla firm

opublikowano: 16-04-2012, 00:00

Resort rozwoju regionalnego ściął o 30 proc. pulę planowaną na wsparcie wynalazków. Pieniądze pójdą na innowacje

Karuzela z dotacjami rozkręciła się nad Wisłą znacznie szybciej, niż zakładał plan. Dzięki temu Komisja Europejska (KE) sypnęła Polsce dodatkowym groszem w ramach tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania i tzw. dostosowania technicznego.

Dodatkowo KE wydała zgodę na poprawki w największym unijnym programie wspierającym nowatorskie rozwiązania w firmach, czyli Innowacyjnej Gospodarce (POIG). Dzięki temu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) dostało do rozdania dodatkowy miliard złotych.

Zgodnie z zapowiedzią resort wzmocnił unijnym zastrzykiem pilotażowy projekt wsparcia małych i średnich firm, które po raz pierwszy wprowadzają do swojej działalności wynalazki.

Z tym że w harmonogramie była mowa o puli 880 mln zł, a ostatecznie na projekt pójdzie tylko 600 mln zł. Cała pozostała suma z miliarda zostanie przeznaczona na przedsięwzięcia z listy rezerwowej działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” POIG.

— Taki podział jest według nas optymalny, zważywszy z jednej strony na pilotażowy charakter nowego konkursu, a z drugiej wysoce innowacyjne, oczekujące na wsparcie i realizowane projekty z działania 4.4 — mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.

Pilotaż, czyli wiele niewiadomych

Skąd to obniżenie budżetu? Resort argumentuje, że w związku z nowatorskim charakterem pilotażu, który będzie miał specyficzne kryteria i nowy system oceny (brak kryteriów formalnych, ekspercką ocenę panelową), trudno dziś określić, jakim będzie cieszył się zainteresowaniem.

Dlatego wyznaczono niższą pulę. Takie postawienie sprawy nie budzi entuzjazmu Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (PARP), która ma prowadzić nabory pilotażowego projektu.

— PARP nie rekomenduje takiej zmiany budżetu w tym działaniu — komentuje Miłosz Marczuk, rzecznik rządowej agencji.

Pilotażowy projekt „Wsparcie na wdrożenie wynalazku w działalności gospodarczej” to tegoroczna nowość Innowacyjnej Gospodarki. Będą mogły z niej skorzystać tylko małe i średnie firmy, a każda ma szansę na otrzymanie nawet 20 mln zł dotacji (w tym 1 mln zł na usługi doradcze).

Dofinansowanie obejmie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, których minimalna wartość to 4 mln zł.

— Firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie wdrożenia wynalazku, który będzie po raz pierwszy zastosowany w Unii Europejskiej w praktyce obrotu gospodarczego. Na dotacje mogą liczyć rozwiązania, które są chronione prawami własności przemysłowej lub są zgłoszone do uzyskania patentu — wyjaśnia Jakub Moskal, dyrektor departamentu koordynacji wdrażania programów PARP.

Przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować w konkursie zarówno innowację produktową, procesową, jak i związaną z samą technologią. Nabór ruszy prawdopodobnie jeszcze w maju.

Ma być ogłoszony do 30 dni od zatwierdzenia kryteriów naboru, które jest planowane na 24 kwietnia. Obowiązywać będzie długi, trzymiesięczny termin naboru wniosków — chodzi o to, aby przedsiębiorcy zdążyli zgłosić wynalazek do urzędu patentowego i uzyskać sprawozdanie o stanie techniki.

Na innowacje nie starsze niż 3 lata

Zasilone kwotą 400 mln zł działanie 4.4 jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców. W jego ramach można dostać dotacje na inwestycje, które obejmują zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych, produktowych, usługowych lub organizacyjnych.

Warunek: te rozwiązania mogą być stosowanena świecie nie dłużej niż trzy lata. Dofinansowaniem można objąć także projekty szkoleniowe i doradcze niezbędne do wykonania inwestycji.

Przekazane w piątek pieniądze pójdą na wsparcie projektów złożonych w drugiej rundzie aplikacyjnej w 2009 r., które pomimo wysokich ocen nie otrzymały dotacji ze względu na wcześniejsze wyczerpanie puli.

— Wiele tych projektów wiąże się z pierwszym wdrożeniem technologii objętej ochroną patentową oraz technologii prośrodowiskowych. Co więcej, wielu wnioskodawców powyższych projektów w dalszym ciągu jest zainteresowana ich realizacją w przypadku otrzymania dofinansowania, a część z nich już ją rozpoczęła w ograniczonym zakresie — mówi Iwona Wendel.

Do tej pory w ramach działania 4.4 zawartych zostało 360 umów. Opiewają one łącznie na sumę 5,5 mld zł, co stanowi blisko 20 proc. pieniędzy zakontraktowanych dotychczas w ramach Innowacyjnej Gospodarki.

280

mln zł O tyle mniejszy będzie budżet pilotażowego działania dla firm, które chcą wprowadzać do swojej działalności wynalazki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane