Nowy pomysł na kopaliny

[GRA]
opublikowano: 10-02-2012, 00:00

Podatek powinien uwzględniać m.in. koszty produkcji, kurs walutowy, a także sam być kosztem.

Instytut Jagielloński uważa, że projekt ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin powinien uwzględniać m.in. zróżnicowanie kosztów produkcji i wytworzenia koncentratu, bieżący kurs walutowy, kurs surowca, przy którym produkcja jest na granicy opłacalności, i uznanie podatku za koszt uzyskania przychodu. A tak nie jest.

— Istnieje poważne ryzyko, że obecna formuła może spowodować spadek inwestycji oraz zahamowanie poszukiwańzłóż surowców, które są kosztowne i czasochłonne. Co paradoksalne, uderza przede wszystkim w spółkę, której głównym udziałowcem jest państwo, czyli KGHM — głosi stanowisko Instytutu Jagiellońskiego.

Obecna formuła podatku od kopalin uzależnia opłaty jedynie od ceny miedzi, srebra i dolara. Zarząd KGHM już wcześniej alarmował, że taka struktura podatku może zachwiać rentownością biznesu. Do protestów dołączyły zagraniczne firmy, które dopiero szukają u nas miedzi, m.in. kanadyjska Lumina Capital (ma 11 koncesji na Dolnym Śląsku).

— Analizujemy wpływ podatku na rentowność. Jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować inwestycje w Polsce, tym bardziej że zainwestowaliśmy już 4 mln USD. Jeśli jednak analizy wskażą na niekorzystne perspektywy biznesu, rozważymy inwestycje w innych regionach — mówi Lyle Braaten, prezes Miedzi Copper Corp. Wcześniej Lumina podawała, że na ten rok zaplanowała sześć wierceń, na przyszły — 12, a na 2013 r. — nawet 100. Szacuje, że do 2015 r. na udokumentowanie złóż wyda nie mniej niż 0,5 mld zł. Inwestor jest dobrej myśli.

— Przypuszczamy, że polski rząd po prostu przeoczył fakt, iż planowany podatek od wydobycia kopalin obejmie również nowych inwestorów, którzy dopiero planują odwierty i uruchomienie wydobycia w Polsce — uważa Lyle Braaten.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [GRA]

Polecane