Nowy program pomoże w rozwoju B+R

opublikowano: 08-11-2012, 00:00

W przyszłym unijnym budżecie badania i rozwój będą finansowane z nowego programu — Inteligentny Rozwój.

Do tej pory przedsiębiorcy prowadzący badania przemysłowe lub prace rozwojowe korzystali z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Teraz mogą szykować się na jego następcę — w latach 2014-20 POIG zostanie zastąpiony przez program Inteligentny Rozwój (robocza nazwa). Jeszcze nie wiadomo, ile będzie do podziału, bo wciąż nie jest znany unijny budżet dla Polski na przyszłą sześcioletnią perspektywę.

— Przede wszystkim będzie się skupiał na obszarach badań i rozwoju, zdecydowany nacisk będziemy też kładli na innowacje. Obszary dotyczące np. konkurencyjności przedsiębiorstw przejdą do programów regionalnych — mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. Program ma pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki m.in. przez więcej powiązań między nauką a biznesem i wprowadzanie do produkcji nowych technologii czy wynalazków.

— Dotychczas naukowcy często nie byli zainteresowani komercjalizacją badań. Ich interes kończył się na przeprowadzeniu badań, potem nie uczestniczyli we wprowadzaniu technologii na rynek. Natomiast teraz często współpracują na etapie wykonawczym po stronie przedsiębiorcy. I odwrotnie — przedsiębiorcy mogą zamawiać badania zgodne z potrzebami w centrach naukowo-badawczych. Wtedy nie muszą poświęcać na to swoich funduszy — mówi Iwona Wendel.

O pieniądze z nowego programu będą mogły się ubiegać firmy, jednostki naukowe oraz instytucje otoczenia biznesu. Poprzedzająca go Innowacyjna Gospodarka do tej pory pomogła prawie 7 tys. przedsiębiorców, a w realizowane inwestycje zaangażowanych zostało 870 jednostek naukowych.

— W ostatnich latach POIG wspierał firmy funduszami, ale jego właściwe efekty będą dobrze widoczne dopiero w 2015 r. i późniejszych latach — podkreśliła Iwona Wendel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane