Nowy właściciel AAA Auto dopiero za dwa lata

opublikowano: 11-11-2019, 15:23

Zdaniem Karolíny Topolovej, prezes największej w Europie Środkowej sieci autokomisów jej sprzedaż może nastąpić w ciągu dwóch lat, czyli w 2021 r.

Wywodzące się z Czech salony używanych samochodów AAA Auto należą od 2014 r. do polskiego funduszu Abris Capital. Nieoficjalne informacje o tym, że właściciel chce sprzedać tę firmę pojawiły się już w zeszłym roku (w jednym z rozważanych wariantów miał być nawet powrót AAA Auto na giełdę w Pradze). Teraz okazuje się jednak, że rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi, wśród których są podmioty zarówno z Czech, jak i innych państwa (jest ich mniej więcej po równo), przeciągają się i do transakcji nie dojdzie tak szybko, jak oczekiwano wcześniej.

- Jedni zainteresowani wycofali się z rozmów, inni do nich przystąpili. Obecnie jest kilku potencjalnych nabywców, nie więcej niż dziesięciu – mówi w rozmowie z czeską gazetą „E15” Karolína Topolová.

Nie chce jednak komentować nieoficjalnych informacji dziennika „Lidové noviny”, który twierdzi, że Abris Capital chciałbym za firmę około 250 mln EUR (pięć lat temu za 95 proc. udziałów miał zapłacić około 220 mln EUR). Nie odniosła się również do spekulacji, według których to właśnie cena powoduje, że negocjacje się przeciągają.

- To jest bieg długodystansowy. Właściciel nie spieszy się ze sprzedażą. Jest oczywiste, że tak dużej, wielomiliardowej firmy nie da się sprzedać w kwestią sześciu miesięcy, nie jesteśmy jeszcze na tym etapie. Zakładam jednak, że sprzedaż nastąpi w ciągu dwóch lat. Ten termin mieści się w okresie, w jaki fundusze private equity chcą wychodzić z inwestycji ich horyzont inwestycyjny to pięć- siedem lat – wyjaśnia Karolína Topolová.

AAA Auto działa obecnie na czterech rynkach: czeskim, słowackim, węgierskim oraz polskim, gdzie ma łącznie 56 placówek (część z nich tylko skupuje, a część zarówno skupuje, jak i sprzedaje pojazdy). Za dwa lata sieć miałaby wejść na rynek rumuński.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu