NSA o nieruchomościach

opublikowano: 01-04-2019, 22:00

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały mogącej wpłynąć na los tysięcy nieruchomości przedsiębiorstw.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) odmówił podjęcia uchwały w pełnym składzie w związku z pytaniem prezesa Prokuratorii Generalnej. Od niej miał zależeć los nieruchomości należących w 1990 r. przedsiębiorstw państwowych, m.in. PKP, a które na podstawie ustawy o samorządzie terytorialnym podlegają komunalizacji. Sąd nie odniósł się merytorycznie do pytania, gdyż już z powodów formalnych uznał, że nie może podjąć uchwały w tej sprawie.

Zdaniem NSA nie wykazano rozbieżności w orzecznictwie, a uchwały mogą być podejmowane wyłącznie, gdy są rozbieżności. NSA wskazał, że od wydania poprzedniej uchwały przez siedmiu sędziów NSA w 2017 r. nie zostało wydane ani jedno orzeczenie prezentujące stanowisko odmienne niż w tej uchwale. Uchwała z 2017 r. — dotycząca wówczas gruntów PKP — ograniczyła możliwość dowodzenia istnienia zarządu przedsiębiorstwa nad nieruchomościami do sytuacji, gdy legitymuje się formalnym dokumentem o zarządzie. W innym przypadku nieruchomości miały przejąć gminy. Problem polega na tym, że przedsiębiorstwa, które działały w czasach PRL, często nie miały dokumentówpotwierdzających przekazanie im w zarząd nieruchomości, na których działały (wszystko było państwowe). Mają co prawda często inne dokumenty, np. decyzje o ustaleniu opłaty za zarząd, ale takich pośrednich dowodów uchwała z 2017 r. nie dopuszczała.

Być może pojawią się takie rozbieżności w orzekaniu sądów, na razie jednak decyzja z 1 kwietnia utrzymuje status quo — gminy występują o przekazanie im w użytkowanie wieczyste nieruchomości i uzyskują je. Oprócz PKP — największego poszkodowanego, bo posiadającego niemal 100 tys. hektarów gruntów, na których leżą tory kolejowe i ponad 50 tys. budynków — w podobnej sytuacji znajdują się tysiące przedsiębiorstw w Polsce.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu