NSA o nieruchomościach

opublikowano: 01-04-2019, 22:00

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały mogącej wpłynąć na los tysięcy nieruchomości przedsiębiorstw.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) odmówił podjęcia uchwały w pełnym składzie w związku z pytaniem prezesa Prokuratorii Generalnej. Od niej miał zależeć los nieruchomości należących w 1990 r. przedsiębiorstw państwowych, m.in. PKP, a które na podstawie ustawy o samorządzie terytorialnym podlegają komunalizacji. Sąd nie odniósł się merytorycznie do pytania, gdyż już z powodów formalnych uznał, że nie może podjąć uchwały w tej sprawie.

Zdaniem NSA nie wykazano rozbieżności w orzecznictwie, a uchwały mogą być podejmowane wyłącznie, gdy są rozbieżności. NSA wskazał, że od wydania poprzedniej uchwały przez siedmiu sędziów NSA w 2017 r. nie zostało wydane ani jedno orzeczenie prezentujące stanowisko odmienne niż w tej uchwale. Uchwała z 2017 r. — dotycząca wówczas gruntów PKP — ograniczyła możliwość dowodzenia istnienia zarządu przedsiębiorstwa nad nieruchomościami do sytuacji, gdy legitymuje się formalnym dokumentem o zarządzie. W innym przypadku nieruchomości miały przejąć gminy. Problem polega na tym, że przedsiębiorstwa, które działały w czasach PRL, często nie miały dokumentówpotwierdzających przekazanie im w zarząd nieruchomości, na których działały (wszystko było państwowe). Mają co prawda często inne dokumenty, np. decyzje o ustaleniu opłaty za zarząd, ale takich pośrednich dowodów uchwała z 2017 r. nie dopuszczała.

Być może pojawią się takie rozbieżności w orzekaniu sądów, na razie jednak decyzja z 1 kwietnia utrzymuje status quo — gminy występują o przekazanie im w użytkowanie wieczyste nieruchomości i uzyskują je. Oprócz PKP — największego poszkodowanego, bo posiadającego niemal 100 tys. hektarów gruntów, na których leżą tory kolejowe i ponad 50 tys. budynków — w podobnej sytuacji znajdują się tysiące przedsiębiorstw w Polsce.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane