Nurowski: Zmiany udziałowców PTC są skuteczne prawnie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2005, 15:32

Wyrok trybunału wiedeńskiego i zmiany dokonane w Krajowym Rejestrze Sądowym wpisujące Elektrim w miejsce Elektrim Telekomunikacja, jako bezpośredniego udziałowca w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), są skuteczne prawnie - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Elektrimu Piotr Nurowski.

Wyrok trybunału wiedeńskiego i zmiany dokonane w Krajowym Rejestrze Sądowym wpisujące Elektrim w miejsce Elektrim Telekomunikacja, jako bezpośredniego udziałowca w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), są skuteczne prawnie - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Elektrimu Piotr Nurowski.

    Nurowski, który jest również przewodniczącym rady nadzorczej PTC dodał, że Deutsche Telekom nie skorzysta z opcji kupna udziałów

    Na wniosek nowego zarządu PTC, sąd dokonał w ubiegłym tygodniu zmian w rejestrze, na mocy których z listy udziałowców wykreślony został kontrolowany przez Vivendi - Elektrim Telekomunikacja, a wpisany Elektrim. Zgodnie z nowym wpisem Elektrim jest bezpośrednim udziałowcem PTC z 48 proc. udziałów w tej spółce.

    Nurowski powiedział też, że jest zaniepokojony i zbulwersowany stylem i formą oświadczeń przedstawicieli Elektrim Telekomunikacja w związku z zaistniałą sytuacją.

    "Pan Philippe Houdouin (prezes Elektrim Telekomunikacja - PAP), obywatel francuski używa sformułowania ultymatywnego, na pograniczu szantażu, cytuję: +jeżeli Sąd Rejestrowy, nie dokona zmiany zapisu w rejestrze przywracając poprzedni stan, będzie to oczywisty dowód na niewydolne funkcjonowanie polskich instytucji sądowych+" - powiedział Nurowski na poniedziałkowej konferencji prasowej.

    Szef Elektrimu nie chciał się wypowiadać o ewentualnej sprzedaży udziałów PTC przez Elektrim. "Na razie chcemy, żeby spółka funkcjonowała normalnie. (...) Jeżeli obie strony będą zainteresowane to myślę, że będzie taka możliwość, żebyśmy doszli do dyskusji jako udziałowcy w spółce. To jest sprawa przyszłości. Dzisiaj proponuję, żeby o tym nie mówić i takich sygnałów z naszej strony nie ma i ze strony DT też nie" - powiedział Nurowski.

    Dyrektor generalny PTC Tadeusz Kubiak powiedział, że sytuacja w PTC jest normalna. "Zarząd pracował cały weekend, zapoznawaliśmy się z sytuacją w spółce. Chcielibyśmy dać sygnał na zewnątrz, że firma jest stabilna i kontynuujemy normalną działalność operacyjną, że wszystko odbywa się w miarę normalnie" - powiedział Kubiak.

    "Zawirowania ostatniego tygodnia to bardzo niewiele w dziewięcioletniej historii spółki" - dodał Kubiak.

    Szef PTC zadeklarował, że zarząd chciałby doprowadzić w krótkim terminie do normalizacji sytuacji finansowej w relacjach z bankami i partnerami biznesowymi. Natomiast w długoterminowej strategii PTC mieści się przetarg na UMTS.

    Od ponad tygodnia w PTC trwa konflikt pomiędzy udziałowcami; spółka ma dwa zarządy, jeden popierany przez francuski Vivendi, a drugi wybrany głosami Elektrimu i Deutsche Telekom.    Zarząd wybrany przez nową radę nadzorczą, kontrolowaną przez Elektrim i DT, został wpisany do rejestru sądowego. Zdaniem polskiego i niemieckiego udziałowca PTC, w tej sytuacji stary zarząd na czele z odwołanym prezesem Kułakowskim jest nielegalny.

    Na wniosek nowego zarządu, sąd dokonał zmian w rejestrze i  Elektrim został bezpośrednim udziałowcem PTC (ma 48 proc. udziałów). Vivendi, które zainwestowało w poprzednich latach w PTC 2 mld euro, złożyło protest wobec decyzji sądu i na bezprawnych, zdaniem Francuzów, działań Elektrimu i Deutsche Telekom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane