O gwarancjach zysku FIZ-ów

opublikowano: 27-05-2018, 22:00

Wszelkie gwarancje to zwykłe umowy cywilnoprawne. Tak też można ich dochodzić, sugeruje nadzorca rynku.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła TFI wstrzemięźliwość w zawieraniu z podmiotami trzecimi umów, w których te podmioty zobowiązują się do wypłaty klientom FIZ-ów różnicy pomiędzy ceną wykupu certyfikatów a ceną emisyjną, często powiększoną również o tzw. gwarantowany zysk. Choć w komunikacie KNF nie ma o tym ani słowa, tego typu gwarancje są powszechne w funduszach wierzytelności, w tym tych, w które zaangażowany jest GetBack.

Zobacz więcej

Fot. Szymon Łaszewski

„(…) umowy zawierane przez towarzystwa z podmiotami trzecimi (…), należą do stosunków cywilnoprawnych, które nie są objęte nadzorem Komisji i nie są uregulowane w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Powyższa konstrukcja nie stanowi dodatkowego uprzywilejowania zgodnie z brzmieniem art.121 ustawy, gdyż wszelkie roszczenia wobec podmiotu gwarantującego wynikają z zawartej przez towarzystwo z tym podmiotem umowy na rzecz uczestnika funduszu, a nie bezpośrednio ze statutu funduszu. Zamieszczenie w statucie funduszu informacji o przedmiotowej umowie gwarancji ma charakter wyłącznie informacyjny” — podkreśla KNF.

Nadzór przypomina, że TFI mają obowiązek zamieszczania w statucie zastrzeżenia, że fundusz inwestycyjny nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego.

„Intencją powyższego przepisu jest uświadomienie nawet najmniej zorientowanych uczestników rynku kapitałowego, że inwestycja w fundusz inwestycyjny nie daje pewności zysku, a stosunek prawny łączący uczestnika z funduszem jest oparty o działanie w ramach należytej staranności” — tłumaczy KNF.

Nadzór przypomina jednocześnie TFI, że powinny dokładać wszelkiej staranności, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której uczestnik ponosi nadmierne ryzyko związane z inwestowaniem. Zawierając umowę gwarancji, TFI powinno dokonać oszacowania maksymalnej wysokości potencjalnych roszczeń z tytułu gwarancji i dokonać wyboru podmiotu, którego kapitały własne pokrywają oszacowaną wartość ewentualnych roszczeń. Klienci FIZ-ów powinni mieć zaś przedstawione informacje niezbędne do oceny faktycznego ryzyka.

To po stronie towarzystwa spoczywa obowiązek zapewnienia uczestnikom funduszu inwestycyjnego zamkniętego pełnego spektrum informacji o umowie gwarancji oraz podmiocie jej udzielającym. Brak tych informacji może powodować cywilnoprawną odpowiedzialność odszkodowawczą TFI względem uczestnika funduszu. Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

FIZ , KNF