O krok od deflacji

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 14-07-2014, 00:00

FOREX: Kłopoty największego portugalskiego banku przypomniały uczestnikom rynku o tym, jak wrażliwy pozostaje sektor finansowy strefy euro.

Co prawda reakcja inwestorów na doniesienia o niespłaceniu części swoich zobowiązań przez Espirito Santo International była naszym zdaniem przesadzona, niemniej jednak uważamy, że w najbliższych dniach niepewność związana z tą sytuacją skutecznie powstrzyma umocnienie wspólnej waluty. Kryzys zadłużeniowy Eurolandu i słaba kondycja finansowa europejskich banków wciąż pozostają w pamięci inwestorów. Poziom 1,3650 postrzegamy jako atrakcyjny do zajęcia krótkiej pozycji na parze EUR/USD. Na umocnienie dolara wobec euro wpływ również powinny mieć dobre wyniki finansowe amerykańskich spółek w drugim kwartale.

W tym tygodniu poznamy kluczowe dane z rodzimej gospodarki. Prognozujemy, że w czerwcu nie wystąpił jeszcze spadek wskaźnika cen, jednak inflacja spowolni do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. w ujęciu rocznym, natomiast dynamika produkcji przemysłowej spadnie do 4 proc. Niski wzrost inflacji to przede wszystkim efekt spadku cen żywności, produkcję natomiast spowolni spadek aktywności w branży motoryzacyjnej. Dane te prawdopodobnie podniosą oczekiwania na obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i przełożą się na osłabienie polskiej waluty. Zmienność jednak powinna pozostać ograniczona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / O krok od deflacji