O posadzie zdecyduje skrypt

opublikowano: 26-02-2018, 22:00

Aspirujące do bycia kadrowcami chatboty zmieniają świat rekrutacji i HR.

Na konferencji Oracle OpenWorld w San Francisco Larry Ellison, założyciel i dyrektor technologiczny spółki Oracle, pokazał, jak można zamawiać wizytówki. Za pośrednictwem tekstowego czatu wydał polecenie swojemu wirtualnemu asystentowi. Chatbot odnalazł wzór wizytówek i zasugerował korektę, bo w systemie IT zmieniono stanowisko — z dyrektora zarządzającego (CEO) na dyrektora ds. technologii (CTO). Po akceptacji treści program poprosił o wskazanie adresu doręczenia z listy propozycji, a następnie zlecił realizację zamówienia. Wszystko stało się w mgnieniu oka.

— Procesy administracyjne i personalne stają się coraz bardziej samoobsługowe, co oznacza, że pracownicy wiele spraw mogą załatwiać bez pomocy menedżerów i HR-owców. Przez aplikacje wysyłają wnioski urlopowe, zwolnienia lekarskie, dane do rozliczenia delegacji — tłumaczy Anna Jędrusik, trenerka w firmie szkoleniowej Berndson.

Automat radzi…

Ostatnio sztuczna inteligencja wchodzi w nową dziedzinę — rekrutację. Peter Drucker, jeden z największych autorytetów biznesu w XX wieku, twierdził, że pierwszym symptomem schyłku jakiejś branży jest jej utrata zdolności przyciągania wykwalifikowanych, zdolnych i ambitnych ludzi. Zdaniem przedstawicielki Berndsona, rekrutacja wymaga dziś od kadrowców i menedżerów większego niż kiedykolwiek wcześniej profesjonalizmu i zaangażowania. Wsparciem są nowe technologie, na czele z chatbotami, które znajdują uznanie szczególnie u młodych.

— Automatyczni doradcy, kognitywni pomocnicy i cyfrowi sprzedawcy, prowadzący konwersacje z klientami, od dawna znajdują zastosowanie m.in. w serwisach transakcyjnych, agencjach turystycznych i biurach obsługi klienta. Nie mniejsza popularność czeka te innowacje przy naborze pracowników. Doskonale sprawdzają się na wstępnych rozmowach z kandydatami — chwali Anna Jędrusik.

…i selekcjonuje

Boty nie zastępują ludzi z HR, tylko przychodzą im ze wsparciem — zwłaszcza że 56 proc. rekruterów, którzy uczestniczyliw międzynarodowych badaniach „Global Recruiting Trends”, ma dzisiaj więcej obowiązków niż kiedyś, choć dysponują tą samą, jeśli nie mniejszą, liczbą współpracowników. — Chatboty wyławiają osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji. Selekcja odbywa się na podstawie pytań przygotowanych przez dział HR. Ich oceny i analizy brane są pod uwagę, ale ostateczną decyzję podejmują menedżerowie — tłumaczy Piotr Świętochowski, dyrektor sprzedaży systemów HCM (zarządzanie kapitałem ludzkim) w Oracle Polska.

Do 2021 r. połowa przedsiębiorstw będzie wydawać na boty i chatboty więcej niż na produkcję aplikacji na smartfony — przewidują specjaliści Gartnera. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / O posadzie zdecyduje skrypt