O sztuce filtrowania

JAZ
opublikowano: 24-06-2013, 00:00

BREAD 2013 W KAZIMIERZU DOLNYM

Bez propagandowego zadęcia i w skromnych warunkach wystartowała w Kazimierzu Dolnym nowa inicjatywa na nasyconym już rynku okołobiznesowych forów i kongresów — Innowacyjne Forum Wymiany Myśli, zorganizowane przez Pangea Polska i Instytut Koźmiana. Ze względu na uczestników z zagranicy forum funkcjonuje pod nazwą BREAD — Business/Research/Entertainment and Design. Niezależnie od programu, wręcz uderzającą w oczy różnicą Kazimierza w stosunku do wszelakich Krynic, Sopotów, Katowic, Toruniów i oczywiście „warszawki” był skok pokoleniowy oraz wymiana twarzy, które wymienione fora od lat kopiują od siebie w tym samym, zamkniętym kręgu.

Z dorobku BREAD upowszechniamy dla przykładu jeden wątek. Wystąpił on akurat przy okazji polemiki w sprawie efektu cieplarnianego — czy zmiany klimatu są obiektywnym zjawiskiem potwierdzonym przez naukę, czy też wymysłem interesownego lobby, a jeśli tak, to jakiego. Odtrutką na „manipulację kontekstem” ma być umiejętność selekcjonowania zalewających nas informacji, co jest trudną sztuką. Przy czym ze szczególnym sceptycyzmem należy odnosić się do źródeł czy mediów, z którymi tradycyjnie się utożsamiamy, ponieważ właśnie wobec nich nie wytwarza się u nas naturalna bariera filtrująca. To święta prawda, o której warto pamiętać zwłaszcza w dwubiegunowych sporach, takich jak właśnie klimat czy Smoleńsk, a także w nabrzmiewającej w tych dniach debacie o przyszłości otwartych funduszy emerytalnych…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAZ

Polecane