Czytasz dzięki

Obcego nie chcę

PAP, DCZ
opublikowano: 02-04-2012, 00:00

Jeden z problemów, z jakim spotykają się cudzoziemcy w Polsce, to ich nierówne traktowanie na rynku pracy.

Dyskryminacja imigrantów zdarza się często już podczas rekrutacji. Dowiodło tego badanie Instytutu Spraw Publicznych (ISP) „Zmienne standardy, podwójne standardy czy brak standardów? Jak oceniamy kompetencje osób różnych od nas”.

Uczestnikami było 160 studentów (w tym obcokrajowcy, głównie z Ukrainy i Białorusi). Okazało się, że przy wyborze pracowników stosuje się różne standardy oceny kwalifikacji polskich i cudzoziemskich kandydatów. Jeśli ocena ma być wykorzystana jedynie do wstępnego wyboru kandydatów cudzoziemcy są traktowani łagodniej.

Wyniki podobnych badań przy pomocy tzw. testów dyskryminacyjnych ISP przedstawił w 2010 r. Wynikało z nich, że wybierając kandydatów do pracy, pracodawcy preferują tych z polskim obywatelstwem. ISP analizował wówczas, czy na polskim rynku pracy dochodzi do dyskryminacji cudzoziemców.

W tym celu w odpowiedzi na oferty pracy wysłał CV fikcyjnych kandydatów o ukraińskich i wietnamskich nazwiskach oraz CV polskich obywateli.

Aby uzyskać jedno zaproszenie dla kandydata z polskim obywatelstwem, konieczne było wysłanie dziesięciu CV, dla obcokrajowca — prawie 17. Według ISP wskazuje to, że pracodawcy wolą kandydatów z polskim obywatelstwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy