Obligacje dają pewny zysk

Piotr Burza
opublikowano: 17-06-1999, 00:00

Obligacje dają pewny zysk

Najbezpieczniejszą formą zainwestowania posiadanych nadwyżek finansowych, oprócz bankowych lokat pozostają wciąż obligacje skarbowe. Dają one niski, ale pewny zysk, który jest wyższy niż w przypadku trzymania pieniędzy w banku.

Coraz wyższa płynność oferowanych przez Skarb Państwa obligacji skłania do tego typu inwestycji. Rynek ten trzeba jednak także dokładnie przeanalizować.

Czy kupując papiery dłużne, zawsze osiągniemy zysk, który będzie odpowiadał naszym wyobrażeniom? Tak oczywiście nie jest, a stopa zwrotu z tego typu inwestycji zależy od kilku czynników: poziomu inflacji i wysokości stóp procentowych, a także popytu na ten typ papierów dłużnych.

Trzeba pamiętać, że kupując obligacje na rynku wtórnym płacimy za odsetki, natomiast sprzedając je, otrzymujemy należne nam odsetki. Jak wynika z niżej zamieszczonej tabeli najlepszą inwestycją ostatnich miesięcy były obligacje 3-letnie, którymi obraca się na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wynika to przede wszystkim z dużej płynności tych papierów, jak również z kwartalnie wypłacanych odsetek.

Roczne obligacje notowane na rynku pozagiełdowym CTO były niestety przewartościowane. Cena obligacji RSO799 była na początku roku tak wysoka, że obecnie rentowność tej inwestycji (3,18 proc.), która jest znacznie poniżej poziomu inflacji, okazała się zupełnie nieopłacalna. Jednak ze względu na coraz lepsze wyniki makroekonomiczne, jak również na coraz bardziej prawdopodobną kolejną redukcję stóp procentowych, można liczyć na większy zysk z papierów dłużnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obligacje dają pewny zysk