Obniżki stóp coraz bliżej

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 24-10-2012, 00:00

Wczorajszego wyraźnego spadku notowań złotego można było się spodziewać. Impulsem, który zainicjował ten ruch, były spadki notowań euro do dolara, jednak nie należy zapominać, że z uwagi na wymowę techniczną odczytywać należy go jako sygnał zmiany nastrojów na rynku w średnim terminie.

Najważniejszym lokalnym czynnikiem, którzy przyczyni się do słabości polskiej waluty w kolejnych miesiącach, będzie rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), najprawdopodobniej już w listopadzie. Kolejne dane makroekonomiczne, jak np. opublikowana wczoraj wyraźnie gorsza od oczekiwań dynamika sprzedaży detalicznej we wrześniu, potwierdzają, że polska gospodarka zwalnia, a RPP będzie zmuszona zareagować na te impulsy. Brak obniżek stóp w październiku zwiększył jedynie oczekiwania co do dynamiki procesu w przyszłości. Obecnie rynek kontraktów terminowych na stopę procentową w Polsce pozwala się zabezpieczyć przez obniżeniem kosztu kredytu o 100 pkt bazowych w ciągu kolejnych dziewięciu miesięcy.

Wydaje się, że rynek złotego, stabilizowany w ostatnich miesiącach przez zdecydowany transfer kapitału w kierunku polskiego długu, zaczyna dyskontować zarysowany wyżej scenariusz. Przez ostatnie miesiące złoty pozostawał stabilny, pomimo że sygnały płynące z gospodarki były początkowo lekko, a następnie jednoznacznie negatywne. Samo rozpoczęcie cyklu obniżek przyczyni się do spadku wartości złotego, ponieważ aktywa wyceniane w polskiej walucie przestaną być tak atrakcyjne, jak postrzegano je dotychczas. Ponadto zmniejszeniu ulegnie tzw. dyferencjał stóp procentowych, czyli różnica pomiędzy stopą oprocentowania aktywów denominowanych w złotym a tych wyrażonych w walutach obcych.

KONRAD RYCZKO

DM BOŚ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy