Obniżyć podatek do 10 proc.

Raimondo Eggik
opublikowano: 13-03-2008, 00:00

Raimondo Eggink:

@Jako inwestor indywidualny chętnie zrezygnowałbym z płacenia tzw. podatku Belki i jako człowiek o umiarkowanie liberalnych poglądach chętnie zobaczyłbym mniejszy udział budżetu państwa w PKB. Niemniej postulat całkowitego zniesienia tego podatku idzie zbyt daleko. Nie ma powodu, dla którego dochody z pracy miałyby być opodatkowane, a dochody z kapitału nie. Poza tym całkowity brak podatku od kapitału, co może wiązać się z brakiem śladu papierowego, ułatwiłby pranie brudnych pieniędzy. Zważywszy, że instytucje finansowe poniosły już ciężar uruchomienia obsługi tego spójnego w sumie podatku, najlepszym rozwiązaniem jest obniżka jego stawki, np. do 10 proc. Obowiązująca nominalna stawka 19 proc. jest za wysoka. Przy wysokiej inflacji zjada prawie cały realny zysk z oprocentowania lokat, co zniechęca do oszczędzania i pociąga określone skutki makroekonomiczne. Dalsze wysiłki w zakresie obniżania podatków w Polsce powinny skupić się raczej na CIT oraz na tworzeniu systemu zachęt do oszczędzania na emeryturę.

Proponowana częściowa likwidacja podatku Belki jest najgorszym rozwiązaniem z możliwych. Doprowadziłaby do ogromnych przesunięć kapitału między sektorem bankowym a pozostałymi sektorami rynku finansowego, bez jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego. W rezultacie ucierpieliby wszyscy, poza bankami, które zyskałyby, choć tylko w krótkim terminie. Szczególnie mogłyby ucierpieć małe spółki giełdowe, którymi nie interesują się inwestorzy zagraniczni i których akcje z powodu niskiej płynności nie nadają się do wykorzystania w bezpodatkowych produktach strukturyzowanych, które zaoferowałyby banki. Spółki te mogłyby mieć utrudniony dostęp do kapitału dostarczanego im dotychczas przez inwestorów indywidualnych (bezpośrednio lub pośrednio przez wyspecjalizowane fundusze inwestycyjne).

Raimondo Eggink

doradca inwestycyjny CFA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Raimondo Eggik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu