Obrona przed likwidacją

Marta Filipiak
05-10-2004, 00:00

Jeśli powiedzie się plan układu z wierzycielami, mazurskie lotnisko może stanąć na nogi. Cała nadzieja w turystyce.

Ogłoszona we wrześniu upadłość z możliwością układu przedsiębiorstwa Porty Lotnicze Mazury-Szczytno na pierwszy rzut oka wróży katastrofę. Tak źle jednak nie jest. Zarząd lotniska zlokalizowanego w Szymanach liczy, że w ten sposób uda mu się naprawić kulejące przedsiębiorstwo. Dlatego wierzy w układ.

— Dzięki tej procedurze będzie możliwa ugoda z wierzycielami i redukcja zadłużenia — wyjaśnia Tomasz Starowieyski, prezes Portów Lotniczych Mazury-Szczytno.

W ramach układu port lotniczy zaproponuje redukcję około 3 mln zł długu i rozłożenie pozostałej części na cztery lata. O ile? Prezes enigmatycznie mówi o „kilkudziesięciu” procentach. Szanse na zgodę wierzycieli są spore, bo w przeważającej części są oni udziałowcami portu. We właścicielskim gronie znajdują się m.in. PPL, sejmik wojewódzki, Energopol Trade oraz miasto Szczytno.

Lotnisko tego typu nie ma szansy utrzymać się z regularnych połączeń. Nadzieją dla obiektu jest więc opracowywana właśnie na zlecenie Regionalnej Organizacji Turystycznej strategia rozwoju ruchu turystycznego opartego na lotnisku w Szymanach. Docelowo cały region ma bazować na turystyce, a lotnisko będzie integralną częścią programu. Turyści otrzymają całościową ofertę np. przelotu z Paryża do Szyman i pobytu w Mikołajkach.

Poza lotami czarterowymi ma też funkcjonować codzienne połączenie z Warszawą, obsługiwane przez kilkunastoosobowy samolot. W planach są też przewozy cargo.

— Jeśli przedsięwzięcie powiedzie się, to pomyślimy o inwestycjach. Środki pochodziłyby z funduszy europejskich, a także dokapitalizowania przez udziałowców — mówi Tomasz Starowieyski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obrona przed likwidacją