Obrona przejrzystością

MARCIN ROSZKOWSKI prezes Instytutu Jagiellońskiego
opublikowano: 04-07-2013, 00:00

RYNEK FINANSOWY

Zadaniem polityków jest tworzenie takiego prawa, by nasze pieniądze powierzane różnym instytucjom finansowym były bezpieczne. Dlatego tak niepokojące jest zamieszanie wokół Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Manichejska wizja finansowego rynku, gdzie po jasnej stronie mocy stoją banki, a SKOK po ciemnej — jest nieprawdziwa. Na dobrą lub złą ocenę zasługują konkretne banki i kasy, ale nie sam model instytucji.

W piersi powinni uderzyć się również politycy, oskarżający rząd o zamiar zniszczenia SKOK. Wplątanie instytucji tak zakorzenionych w polskiej tradycji do partyjnych rozgrywek przynosi opłakane efekty. Najbardziej mogą ucierpieć członkowie wzorowych kas, w których odsetek złych pożyczek jest wielokrotnie niższy niż średnia na całym polskim rynku kredytowym. Dlatego objęcie SKOK od jesieni Bankowym Funduszem Gwarancyjnym wybije część argumentów ich przeciwnikom, przejrzystość zaś stanie się potwierdzeniem wiarygodności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN ROSZKOWSKI prezes Instytutu Jagiellońskiego

Polecane