Obsługa długu obniży wynik Cyfrowego Polsatu

MEW
17-05-2011, 00:00

Przychody spółki były powyżej oczekiwań, ale EBITDA była płaska, a zysk netto niższy niż przed rokiem.

Przychody spółki były powyżej oczekiwań, ale EBITDA była płaska, a zysk netto niższy niż przed rokiem.

Cyfrowy Polsat (CP), który 20 kwietnia sfinalizował transakcję zakupu Telewizji Polsat za 3,75 mld zł, będzie teraz ponosił koszty obsługi zadłużenia.

— Koszty wpłyną na wyniki poniżej poziomu EBITDA. Będzie to szczególnie widoczne w II kw. — mówi Tomasz Szeląg, członek zarządu CP.

— Spodziewam się stabilnej marży EBITDA grupy na poziomie 30 proc. w całym roku. Wzrost EBITDA Telewizji Polsat i nakłady na rozwój usług telekomunikacyjnych zbilansują się — dodaje Dominik Libicki, prezes CP.

Spółka spodziewa się w tym roku 7-procentowego wzrostu rynku TV — przychody reklamowe Polsatu mają rosnąć proporcjonalnie do niego. W I kw. przychody z reklam i sponsoringu rosły o 3,6 proc. r/r, do 185 mln zł, czyli dwa razy szybciej niż rynek.

Zysk netto CP spadł o 13 proc., do 76,4 mln zł (analitycy spodziewali się 70,2 mln zł). EBITDA wzrosła o około 1 proc., do 123,6 mln zł (wobec prognozy 114,7 mln zł). Marża EBITDA wyniosła 30,7 proc., wobec 32,9 proc. rok wcześniej. Przychody wzrosły 7,7 proc., do 402,8 mln zł, aliczba abonentów CP o 7,1 proc. r/r, do 3,4 mln na koniec marca.

— Wyniki są takie sobie, zwłaszcza rentowność. Wzrost przychodów został skompensowany przez rosnące koszty, na które miało wpływ uruchomienie biznesu internetowego, który na początku nie przyniesie zysków, wzrost amortyzacji, na który wpływ ma zwiększenie udziału dekoderów leasingowanych, i wysoka baza 2010 r. — ocenia Sobiesław Pająk, analityk IDMSA.

Grupa pokazała też skonsolidowane wyniki pro forma dla CP i Polsatu za 2010 r.: EBITDA wyniosła 717 mln zł, a przychody 1,44 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obsługa długu obniży wynik Cyfrowego Polsatu