Obsługa - oddzielnie

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 29-05-2006, 00:00

Oddzielny program operacyjny ma pomóc polskim przedsiębiorcom i instytucjom publicznym w korzystaniu ze środków unijnych.

W latach 2007-13 Polska po raz pierwszy stanie przed wyzwaniem wdrażania instrumentów strukturalnych w pełnym okresie programowania. Żeby operacja ta przebiegła możliwie najsprawniej, instytucje odpowiedzialne za jej przeprowadzenie muszą zostać wyposażone w odpowiednie narzędzia. Dlatego właśnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) przygotowało wstępny projekt Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna (PO PT).

Jego celem nadrzędnym jest zapewnienie sprawnego i efektywnego przebiegu realizacji Narodowej Strategii Spójności (NSS), dokumentu określającego działania rządu w latach 2007-13 na rzecz programowania trwałego rozwoju gospodarczego kraju przy wsparciu funduszy strukturalnych.

Uwaga, promocja

W ramach PO PT 255 mln EUR (z czego 217 mln to środki unijne) ma przyczynić się do obsługi technicznej pozostałych programów operacyjnych.

— Intencja rządu jest dobra. Bez odpowiedniego zaplecza w postaci sprzętu komputerowego, oprogramowania, sieci, konferencji, szkoleń nie da się sprawnie przeprowadzić tak skomplikowanej operacji. Bez tego nie skorzystamy z możliwości, które dają nam fundusze strukturalne — mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej.

W PO PT przewidziane są dwa priorytety. Zgodnie z założeniami priorytetu 1. „Sprawna realizacja NSS” wspierane będą projekty gwarantujące utworzenie i utrzymanie wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników zaangażowanych we wdrażanie NSS. Ze środków pochodzących z tego priorytetu finansowane będą również koszty działalności instytucji administracyjnych oraz zakupiony zostanie sprzęt biurowy, komputerowy, informatyczny, telekomunikacyjny i audiowizualny.

Teoria a praktyka

Z kolei w ramach priorytetu 2. „Komunikacja i promocja” realizowane będą inicjatywy informujące opinię publiczną o rezultatach wdrażania NSS i możliwościach wykorzystywania funduszy strukturalnych. Wspierane będą także projekty umożliwiające współpracę i wymianę doświadczeń między podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie NSS.

Zdaniem prof. Katarzyny Duczkowskiej-Małysz, cele i obszary wsparcia zawarte w programie zostały opracowane dobrze.

— Jednak sam dokument pokazuje jedynie nasze życzenia. Założenia w nim zawarte musimy jeszcze zrealizować — twierdzi prof. Duczkowska-Małysz.

Uważa ona również, że utworzenie oddzielnego programu operacyjnego było dobrym posunięciem. Jak twierdzi, zawsze może znaleźć się jakiś nieprzewidziany cel, na który właśnie z PO PT będziemy mogli sięgnąć po środki. Gdyby pieniądze rozdzielić na poszczególne programy, nie mielibyśmy takiej możliwości, ponieważ pozostałe PO mają swoje cele.

Inny problem zauważa prof. Jacek Szlachta z Katedry Ekonomii Rozwoju i Polityki Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej.

— Jeżeli tworzy się oddzielny program operacyjny, to sporo pieniędzy na administrację wspomagającą korzystanie z funduszy unijnych może być przekazanych właśnie do PO PT. Trzeba jednak precyzyjnie określić i rozdzielić, co będzie przeznaczone na pomoc publiczną, a co na administrację w ramach innych programów — wyjaśnia prof. Jacek Szlachta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Obsługa - oddzielnie