Oceanic obrał kurs na giełdę

Magdalena Laskowska
opublikowano: 27-11-2006, 00:00

Producent kosmetyków i preparatów dla alergików rozbudowuje zakład produkcyjny, inwestuje w nową technologię i zapowiada wzrost eksportu.

Oceanic, producent kosmetyków dla wrażliwej skóry i dermokosmetyków marki AA, od kilku lat myśli o wejściu na warszawski parkiet. Właściciel firmy zapowiedzi podtrzymuje i ujawnia, że na giełdowy debiut poczeka dwa lata.

— W przyszłym roku planujemy przekształcenie w spółkę akcyjną, potem będziemy się przygotowywać do wejścia na giełdę. Potrzebujemy pieniędzy na rozwój firmy, w tym również na ekspansję zagraniczną — mówi Dorota Soszyńska, współwłaścicielka Oceanica.

Wcześniej jednak firma zamierza rozbudować zakład produkcyjny w Trąbkach Małych pod Gdańskiem.

— Jesteśmy na etapie planowania budowy nowego kompleksu produkcyjno-magazynowego o powierzchni 10 tys. mkw. — mówi Dorota Soszyńska.

Hala produkcyjna i magazyny powstaną obok obecnie działającego zakładu, który zajmuje 8,5 tys. mkw. Nowy zakład — kosztem 15 mln zł — będzie gotowy w połowie 2008 r. Poza tym Oceanic inwestuje w nowe urządzenia i technologie, które umożliwią wprowadzenie nowych preparatów.

— W tym roku wydaliśmy na to 4 mln zł. Chcemy wprowadzić produkty do pielęgnacji kobiet w ciąży i osób przewlekle chorych — mówi Dorota Soszyńska.

Dermokosmetyki, czyli m.in. preparaty uzupełniające leczenie chorób skóry głowy i włosów (takich jak łupież czy łuszczyca), są dostępne wyłącznie w aptekach. Obecnie stanowią 8 proc. produkcji, do końca 2007 r. ich udział ma wzrosnąć do 20 proc.

Oceanic zapowiada także wzrost eksportu.

— Obecnie to około 20 proc. produkcji, w ciągu trzech lat podwoi się — zapewnia Dorota Soszyńska.

Oceanic sprzedaje kosmetyki w dziewiętnastu krajach.

Firma zatrudnia 290 osób. Rocznie produkuje około 10 mln sztuk produktów. W laboratoriach i fabryce powstaje ponad 270 preparatów. Firmę w 1983 r. założył Wojciech Soszyński. W 2005 r. obroty Oceanica sięgnęły 100 mln zł, a w tym roku planowany jest 20- -procentowy wzrost. Zysku netto spółka nie ujawnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Laskowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu