Ochrona okrojona

Jarosław Królak
12-11-2004, 00:00

Wiążące interpretacje podatkowe nie obejmą transakcji dokonanych i będących w realizacji — przyznało Ministerstwo Finansów.

Potwierdziło się. Oczko w głowie wicepremiera Jerzego Hausnera, wiążące interpretacje prawa podatkowego, mają zostać ograniczone. Chce tego Ministerstwo Finansów (MF). Tłumaczy to koniecznością dbania o budżet państwa.

A jednak cięcie

W środę fiskus przyznał się do tych planów na specjalnej konferencji prasowej. Co one oznaczają? Znaczne okrojenie praw podatników.

9 listopada napisaliśmy, że MF kończy prace nad projektem nowelizacji ordynacji podatkowej. Ma ona ograniczyć ochronę, jaką dają tzw. interpretacje podatkowe gwarantujące, że podatku ani odsetek nie zapłaci ten, kto zastosuje się do wiążącej interpretacji urzędu skarbowego, nawet jeśli okazała się błędna i została zmieniona.

Korzystne zapisy wchodzące w życie 1 stycznia 2005 r. forsował wicepremier Jerzy Hausner przy okazji wprowadzania ustawy o swobodzie gospodarczej. Przedsiębiorcy nie szczędzili słów uznania. Teraz okazuje się, że MF chce je ograniczyć. Jak? Wprowadzając zakaz udzielania interpretacji w przypadku transakcji już dokonanych lub będących w realizacji. Można by je uzyskać tylko dla inwestycji dopiero planowanych.

Dyrektor ujawnia

Na środowej konferencji prawdę o zmianach powiedział Włodzimierz Gurba, wicedyrektor departamentu systemu podatkowego MF.

— Przykład? Ktoś dokonał jakichś wydatków i nie wie, czy wchodzą one w koszty. Występuje o interpretację. Dostaje ją. Jest ona dla niego korzystna, bo ma zapłacić niższy podatek. Urzędnik dostrzega swój błąd i zmienia interpretację na właściwą. Wtedy podatku się nie uniknie. Uniknie się tylko odsetek — wyjaśnia dyrektor Gurba.

Projektem zajmie się rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ochrona okrojona