Od Kanady po Laos: gdzie na misję lub targi

opublikowano: 31-01-2013, 00:00

Strategie: Podbij nowe rynki i znajdź kontrahentów za granicą. KIG organizuje kilkanaście biznesowych wyjazdów, które to ułatwią

Planujesz zagraniczną ekspansję? W tym półroczu możesz wziąć udział w kilkunastu wyjazdach na misje i targi organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG).

None
None

Oferta na najbliższe miesiące obejmuje niemal wszystkie kontynenty. Najczęstszym kierunkiem jest Azja — w planie są misje m.in. do Rosji, Izraela, Kazachstanu, Kataru, Birmy i Laosu. Ale przedsiębiorcy z Polski mogą wyjechać także do Ameryki Północnej (Kanada, Stany Zjednoczone, Kuba), Południowej (Argentyna, Urugwaj) i Afryki (RPA, Mozambik). Bliżej, czyli w Europie, szansę na promocję i znalezienie nowych kontrahentów dają targi w Czechach i na Ukrainie.

1,7 proc. polskich firm eksportuje do innych krajów świata. Nie jesteśmy więc eksportową potęgą — powyższe udziały dają Polsce odpowiednio trzecią i piątą pozycję od końca wśród krajów UE. Jeśli chodzi o sektor małych i średnich przedsiębiorstw, te odsetki są jeszcze mniejsze — 3,3 proc. firm eksportuje do UE, a 0,9 proc. do pozostałych krajów.

Przedsiębiorcy najczęściej pokrywają koszty uczestnictwa, ale mogą skorzystać z dofinansowania programów promocji Ministerstwa Gospodarki lub programów organizacji międzynarodowych.

Ułatwić kooperację

Wyjazdy trwają kilka dni (najdłuższy na Kubę — 9 dni) i są przeznaczone zarówno dla firm, które chcą rozpocząć działalność eksportową na konkretnym rynku, jak i dla tych, które planują ją rozszerzyć. Podczas misji na polskich przedsiębiorców czekają m.in. konferencje, targi i indywidualne rozmowy B2B z lokalnymi firmami zainteresowanymi współpracą. Program wyjazdów obejmujeteż szkoleniowe spotkania, na których przedsiębiorcy poznają prawne warunki prowadzenia działalności obowiązujące na zagranicznych rynkach. Dobrą okazją do naocznego poznania tamtejszego biznesu będą wizyty w firmach.

Najczęściej wyjazdy mają charakter wielobranżowy, chociaż zdarzają się też przedsięwzięcia dotyczące konkretnych sektorów. I tak np. misja do Izraela jest organizowana z myślą o branży medycznej, natomiast wyjazd do RPA i Mozambiku to okazja głównie dla firm z sektora budowlanego i górniczego. KIG w większości przypadków załatwia za przedsiębiorców formalności organizacyjne związane z uczestnictwem w misji — od obsługi logistycznej (przelot, transport lokalny) przez uzyskanie wiz (jeśli są wymagane) i zakwaterowanie po obsługę merytoryczną programu. Firmy mogą liczyć także na pomoc tłumaczy i konsultantów rynkowych, co jest przydatne zwłaszcza podczas indywidualnych spotkań biznesowych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zwrócą 75 proc. kosztów

Ale o darmowych wyjazdach można zapomnieć — bezpłatne misje nie istnieją. Przedsiębiorcy najczęściej pokrywają koszty uczestnictwa, ale mogą skorzystać z dofinansowania programów promocji Ministerstwa Gospodarki lub programów organizacji międzynarodowych. I tak. np. w ramach Branżowego Programu Promocji Budownictwa firmy dostaną dofinansowanie do 75 proc. kosztów kwalifikowanych udziału w targach w Brnie, Kijowie, Moskwie i Astanie. Nabór wniosków na udział w programie jest jeszcze otwarty, a w budżecie pozostało jeszcze ok. 9 mln zł.

Natomiast Branżowy Program Promocji Maszyn i Urządzeń Górniczych wesprze 75-procentową dotacją firmy wybierające się na targi do Rosji (Nowokuźnieck) i Argentyny (Buenos Aires). Puls do podziału to ok. 10 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie przyjmuje departament wdrażania programów operacyjnych Ministerstwa Gospodarki. Więcej o programach: http://www.polskie-budownictwo.pl i http://www.gornictwopolskie.pl. Szczegóły dotyczące poszczególnych wyjazdów na misje i targi można uzyskać od specjalistów KIG — kontakty do nich podajemy w tabeli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane