Od marca 7 zł więcej na dietę w podróży służbowej

opublikowano: 30-01-2013, 00:00

Będzie podwyżka diet za delegacje i zmiana zasad zwrotu wydatków za hotel. Minister pracy podpisał odpowiednie przepisy.

Od marca tego roku zaczną obowiązywać nowe diety w delegacjach służbowych. Jak zapowiadaliśmy, wzrosną do 30 zł z 23 zł za dobę podróży krajowej. To już pewne, minister pracy i polityki społecznej podpisał wczoraj rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami. Podwyżka diety oznacza też wzrost zryczałtowanych należności na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej. Stanowią one 20 proc. Od marca wyniosą 6 zł, obecnie jest to 4,60 zł. Wyższy też będzie ryczałt za nocleg, wynoszący 150 proc. diety, wypłacany pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego zakwaterowania i który nie przedłoży rachunku z hotelu. Ryczałt wzrośnie do 45 zł z obecnych 34,50 zł.

Zapowiadaliśmy również, że zmienią się ponadto zasady wypłacania należności za pobyt w hotelu. Nowe przepisy wprowadzają ograniczenie zwrotu takich kosztów, potwierdzonych rachunkami.Według obecnych przepisów pracodawca pokrywa wszystkie wynikające z nich wydatki. Od 1 marca 2013 r. zacznie obowiązywać górny limit. Pracownik co prawdaodzyska poniesione wydatki,ale nie zawsze w całości. Maksymalny zwrot kosztów wynikających z rachunku nie może być wyższy za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, czyli 600 zł. W uzasadnionych przypadkach pracodawca będzie mógł wypłacić pracownikowi udokumentowane kwoty w wysokości przekraczającej limit. Nowe stawki diet i ryczałtów za nocleg w podróżach zagranicznych określono w załączniku do rozporządzenia i w większości przypadków wzrosną. Podwyżki są zróżnicowane w zależności od kraju. Dieta w delegacji np. do Australii wzrośniez obecnych 87 AUD do 88 AUD, a do Islandii z 36 EUR do 56 EUR. Podwyższenie diet i innych należności, a w przypadku podróży zagranicznych także urealnienie limitów noclegowych jest konieczne, gdyż ich wysokość od kilku lat nie była zmieniana. Resort pracy podaje, że obecne stawki obowiązywały od 2003 r. Nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 marca 2013 r., zastąpi dwa dotychczasowe rozporządzenia, które z osobna regulowały należności przysługujące w podróżach krajowych i zagranicznych.

Niepełna dieta

Dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. Pełna dieta jest wypłacana za całą dobę delegacji. Jeśli podróż trwa nie dłużej niż dobę i mniej niż 8 godzin — należność ta nie przysługuje, a od 8 do 12 godzin, wtedy wypłaca się połowę diety. W przypadku delegacji dłuższej niż jednodniowa podróż należność za rozpoczętą niepełną dobę do 8 godzin wynosi 50 proc. diety, a ponad 8 godzin — cała dieta. Kwotę diety w podróży służbowej zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że śniadanie stanowi 25 proc. diety, obiad — 50 proc., kolacja — 25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu