Od monologu do dialogu

opublikowano: 14-04-2019, 22:00

Akademicy wesprą Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w tworzeniu regionalnej strategii innowacji i przedsiębiorczości.

Uczelnie coraz lepiej rozpoznają potrzeby rynku pracy, a firmy w coraz większym stopniu chcą korzystać z osiągnięć naukowców. Projekty B+R nierzadko dotyczą już nie tylko zagadnień, które interesują akademików, ale również tego, co chcieliby przebadać przedsiębiorcy. Ostatnio Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Nysie podpisały porozumienie o współpracy przy określaniu strategicznych programów badawczych realizowanych w województwie. Naukowcy wesprą też OCRG w tworzeniu regionalnej strategii innowacji i przedsiębiorczości.

— Liczymy na możliwość wykorzystania potencjału eksperckiego naszej nyskiej uczelni w tworzeniu wspomnianego dokumentu na lata 2021-27. Prace nad strategią właśnie ruszyły. Zależy nam również na promowaniu najważniejszych kierunków regionalnej polityki badawczej, szczególnie w dziedzinach wpisujących się w inteligentne specjalizacje województwa — mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Prof. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ, zwraca uwagę na trendy związane kształceniem kadr odpowiadających na potrzeby gospodarki.

— Dopracowujemy model uczenia studentów w dziedzinie zarządzania i inżynierii produkcji. W ten sposób odpowiemy na potrzeby kadrowe Umicore, belgijskiej firmy z branży elektromobilności. Kilka miesięcy temu spółka wybrała Nysę na miejsce swojej kolejnej fabryki — podkreśla prof. Przemysław Malinowski.

Dodaje, że porozumienie umożliwi uczelni realizację projektów badawczo-rozwojowych z przedsiębiorcami z regionu, w tym również z Nysy.

— Pomocne w tym będą także fundusze unijne. Dzięki ściślejszej współpracy z OCRG będziemy skuteczniej docierać do firm — ocenia prof. Przemysław Malinowski.

Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, nie ma złudzeń, że porozumienie przyniesie wymierne korzyści dla regionu.

— W ostatnim czasie widać bardzo duże zainteresowanie inwestorów terenami w nyskiej podstrefie. Przedsiębiorcy, którzy planują zbudować tu zakład produkcyjny lub fabrykę, pytają nas o dostęp do kadr i możliwość współpracy z uczelnią — mówi Roland Wrzeciono.

OCRG liczy też na kooperację z PWSZ w promowaniu m.in. innowacji i transferu nowoczesnych technologii do gospodarki.

— Chcemy zwracać uwagę przedstawicielom kadry B+R na znaczenie ochrony własności intelektualnej dla komercjalizacji nowoczesnych rozwiązań. Będziemy także zachęcać jednostki naukowe do uzyskiwania międzynarodowej ochrony patentowej — wylicza Roland Wrzeciono.

Warto podkreślić, że OCRG współpracowało już wcześniej z nyską uczelnią m.in. przy organizacji konferencji i seminariów poświęconych społecznej odpowiedzialności biznesu i rozwojowi przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy