Od projektu do projektu

DCZ
03-09-2010, 00:00

Popyt na informatyków jest większy od podaży. Dlatego ich płace utrzymują się na wysokim poziomie.

Popyt na informatyków jest większy od podaży. Dlatego ich płace utrzymują się na wysokim poziomie.

Większość projektów informatycznych realizuje się w dużych miastach, gdzie rynek IT rozwija się najprężniej. Informatycy jako jedna z niewielu grup zawodowych są dość mobilni. To dziedzina, w której praca w dużej mierze ma charakter projektów.

— Po ukończeniu pracy zespół się rozpada, a na stałe potrzebni są jedynie informatycy do bieżącej obsługi i administracji — mówi Marceli Smela, dyrektor generalny IT Kontrakt.

Dlatego część informatyków pracuje jako freelancerzy. Często szukają firm pośredniczących, które mają zlecenia od największych graczy na rynku. Wielu współpracuje z firmami outsourcingowymi. Realizacja jednego projektu i szukanie kolejnego to zwykły cykl pracy informatyka. Zarobki w dużym stopniu zależą od tego, co się konkretnie wykonuje. Część osób chętnie bierze nadgodziny, powiększając wyjściową płacę. Negocjowane stawki i praktycznie dowolna forma zatrudnienia to zalety takiej pracy. A jeszcze wiele firm organizuje szkolenia także dla współpracowników.

— Chcemy podnosić standardy naszej pracy, a także dzielić się wiedzą, z której mogą skorzystać wszyscy zainteresowani — mówi Marceli Smela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Od projektu do projektu