Oddychaj powietrzem

opublikowano: 30-03-2017, 22:00

To nowa kampania edukacyjna Grupy Tauron, która wystartowała 21 marca na rynku w Katowicach.

Głównym źródłem smogu są zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców często opalanych bardzo złej jakości węglem. Niska emisja odpowiada za niemal 90 proc. emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu i ponad połowę emisji pyłów zawieszonych PM10.

Po pierwsze, edukacja

— Tauron już od 2012 r. angażuje się w działania edukacyjne,które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Oferujemy alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia, dlatego w tym roku przygotowaliśmy kompleksowy program ukierunkowany na edukację, informowanie i przygotowanie konkretnych ofert — mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu Polskiej Energii.

Całodzienna impreza adresowana była do mieszkańców Katowic i aglomeracji. Odwiedzający namiot Tauronu na katowickim rynku mogli bezpłatnie poddać się badaniu spirometrycznemu, które jest pierwszym etapem w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc — POChP. Konsultanci spółki informowali mieszkańców o przyczynach i skutkach niskiej emisji i smogu oraz o sposobach walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem. Można było się dowiedzieć, jak prawidłowo zamontować czujniki czadu. Nie zabrakło także atrakcji, gier i zabaw.

Po drugie, ciepło sieciowe

Najlepszym sposobem wyeliminowania problemu smogu jest zmiana ogrzewania na ekologiczne, czyli takie, które najmniej wpływa na środowisko. Może to być np. ciepło sieciowe. Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej oznacza bowiem mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio się przekłada na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Tauron planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 r. w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.Spółka przygotowuje się do realizacji Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE). Oznacza to roczną redukcję około 52 tys. ton CO 2 i około 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze.

— Ze względu na ważny aspekt społeczny i ekologiczny projekt ten traktujemy priorytetowo — mówi Jarosław Broda, wiceprezes Tauronu Polskiej Energii. Realizacja programu ma kosztować około 250 mln zł. Spółka ubiega się o 50-procentowe wsparcie. Przyłączenia mają objąć: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec i Świętochłowice.

W grudniu 2016 r. Tauron Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie. W ramach przygotowań do tego przedsięwzięcia spółka wykonała już pełną inwentaryzację w zakresie możliwych do przyłączenia do sieci budynków i prowadzi wstępne rozmowy z potencjalnymi odbiorcami. Wydarzenie w Katowicach jest pierwszym z wielu działań edukacyjnych. Zostanie też uruchomiony portal internetowy poświęcony problematyce antysmogowej. Z początkiem kwietnia zaplanowano kolejne wydarzenie w Krakowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Oddychaj powietrzem