Odeszła Zyta Gilowska

opublikowano: 05-04-2016, 22:00

Nieustępliwa, ponadpartyjna strażniczka finansów publicznych zmarła 5 kwietnia

5 kwietnia 2016 r. zmarła w wieku 67 lat Zyta Gilowska — była wicepremier i minister finansów oraz członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W dorobku profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego miała ponad 200 publikacji naukowych. Była absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, uczestniczką wydarzeń marcowych w 1968 r. Działalność polityczną prowadziła w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, potem w Unii Wolności oraz Platformie Obywatelskiej, w której barwach sprawowała mandat poselski 2001–05.

Zyta Gilowska
Zyta Gilowska
BS

Dała się poznać jako nieustępliwa strażniczka finansów publicznych. Po partyjnym konflikcie już nie kandydowała do Sejmu w 2005 r. Jej wiedzę doceniło Prawo i Sprawiedliwość — profesor była w latach 2005–07 wicepremierem i ministrem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Z listy PiS została w 2007 r. posłanką, ale ze względów zdrowotnych złożyła mandat. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał ją do RPP, ale tej kadencji nie dokończyła — z powodu choroby zrezygnowała w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane