Odnowa pod własnym nadzorem

opublikowano: 09-06-2015, 00:00

Remont mieszkania lub domu to poważne obciążenie dla portfela właściciela. Dlatego warto się do niego przygotować.

Na początku najlepiej zrobić listę spraw, które nie cierpią zwłoki, typu cieknący kran czy odklejająca się tapeta, a następnie określić, co chcemy zmienić w domu. Może się okazać, że np. koszt odrestaurowania starych mebli będzie znacznie większy od zakupu nowych. Przy takich ocenach trzeba pamiętać też o szczegółach.

— Podczas remontu lub metamorfozy wnętrz często zapominamy o elementach wykończeniowych. Tak naprawdę to one są kropką nad i. Gniazdka, włączniki czy listwy przypodłogowe wydają się drobnostkami, ale źle dobrane, mogą popsuć cały efekt. Warto zadbać o detale i zaplanować je w budżecie, żeby później nie zabrakło na nie funduszy. Niekoniecznie muszą to być drogie elementy, ale dobrane w taki sposób, by tworzyły całość i były dekoracją pomieszczenia — radzi Piotr Berliński, wiceprezes firmy ApplyFlock. Po zrobieniu dokładnej listy napraw i wyposażenia należy się zabrać za wycenę wszystkich elementów.

Ile kosztuje metr tapety i jej założenie, a ile płytki do kuchni — to wszystko należy uwzględnić w szczegółowym kosztorysie. Aby znaleźć ceny, warto przejrzeć strony internetowe sklepów z materiałami budowlanymi, wnętrzarskimi oraz oferty firm remontowych. Według badań przeprowadzonych przez Ceneo.pl, ponad 60 proc. internautów dokonuje zakupów tego typu materiałów przez

internet z powodu dużego wyboru i cen często niższych niż w sklepach stacjonarnych. Warto jednak przed zakupem w sieci sprawdzić również markety budowlane. Znając dokładny koszt remontu, można zdecydować, jak go sfinalizować.

— Najlepiej, jeśli mamy odłożone pieniądze na ten cel lub w najbliższym czasie uda się nam je zgromadzić. W wielu przypadkach faktyczny koszt przekracza jednak planowany. Dlatego nie warto się spieszyć. Lepiej zebrać nieco więcej oszczędności — radzi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors. W przypadku droższych remontów (np. dużego domu) często konieczne jest skorzystanie z kredytu, np. hipotecznego, który jest tani, ale jego uzyskanie jest czasochłonne i wymaga wielu formalności.

Poza tym za jego pomocą sfinansujemy jedynie materiały budowlane czy wyposażenie trwale związane z nieruchomością. Pieniędzy nie będziemy mogli więc wydać np. na meble, dywany itp. Pozwoli na to natomiast pożyczka hipoteczna. Jest również dość tania, ale jej uzyskanie wymaga także wielu formalności. Najłatwiej i najszybciej można uzyskać kredyt gotówkowy. Będzie jednak znacznie droższy niż dwa poprzednie produkty bankowe.

— Warto zacząć od sprawdzenia, czy nasze dochody pozwolą na uzyskanie oczekiwanej kwoty kredytu. Później najlepiej porównać oferty co najmniej kilku banków, by wybrać wariant, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom — radzi Jarosław Sadowski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu