Odnowa w Kartuzach

opublikowano: 26-11-2017, 22:00

Inwestycje Aby w swoim miasteczku znów poczuć się jak u siebie, trzeba czasem zainwestować nie w remont starej kamienicy, ale w… jeziora

Dużo się w Polsce ostatnio mówi o smogu. Są jednak gminy, gdzie znacznie poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców jest woda. Kartuskie jeziora należą do najbardziej zanieczyszczonych w kraju — dlatego zamiast od budynków rewitalizację trzeba było tam zacząć od przyrody.

NA POMOC PRZYRODZIE: Dzięki zagospodarowaniu wód deszczowych w mieście i późniejszemu oczyszczeniu okolicznych jezior Kartuzy odzyskają blask. Z pożytkiem dla mieszkańców i turystów.
Fot. ARC

Hotelarze uciekli

Kartuzy od setek lat są uznawane za stolicę Szwajcarii Kaszubskiej, jednego z najbardziej urozmaiconych przyrodniczo regionów Polski. Ale dzisiaj miasteczko, które kiedyś przyciągało turystów z całej Polski, budzi niechęć nawet swoich obywateli. W centrum zieleni jest niewiele poza kilkoma parkami. Największy skarb gminy to otaczające ją lasy i leżące wśród nich cztery malownicze jeziora. Niestety, za czasów PRL trafiały do nich ścieki z domów i zakładów produkcyjnych, a dzisiaj płyną tam wody opadowe, odprowadzane przez miejski system kanalizacji wodno-ściekowej. Doszło do tego, że w ostatnich latach w jeziorach zakwitły sinice. Latem nad miastem unosił się wydzielany przez nie nieznośny odór.

— Kartuzy przez dziesiątki lat były centrum wypoczynkowo-turystyczno-administracyjnym Kaszub. U szczytu świetności w miasteczku było kilkanaście hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych. Dzisiaj zostały zaledwie trzy, a miasto pełni głównie funkcje administracyjne. Mamy kilka cennych zabytków, np. Kolegiatę i Muzeum Kaszubskie, które ludzie odwiedzają, ale nikt nie chce zostać tutaj na dłużej. Dla turystów staliśmy się jedynie przystankiem na trasie wycieczek po Pomorzu — mówi Olga Goitowska, kierownik wydziału gospodarki odpadami i ochrony środowiska w kartuskim magistracie. Przyznaje, że atrakcyjność miasteczka zawsze wynikała głównie z walorów przyrodniczych, przewyższających to, co oferują inne miejscowości. Dlatego rewitalizację trzeba było zacząć od zielonej i błękitnej tkanki miasta.

Czysta Struga

Kartuski samorząd realizuje właśnie dwa przedsięwzięcia. Celem pierwszego jest oczyszczenie Strugi Klasztornej, łączącej jeziora Karczemne i Klasztorne Małe.

— Zagospodarowanie Strugi Klasztornej obejmie ukształtowanie terenów sąsiednich i dna strumienia, w tym nasadzenia roślinności hydrofitowej — od drzew po trawy — informuje Olga Goitowska. Samorząd chce przywrócić na tym terenie roślinność, która będzie pełniła swoje naturalne funkcje: oczyszczała powietrze, zatrzymywała wody powierzchniowe i oczyszczała jeziora. To przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „Zagospodarowanie wód deszczowych w mieście Kartuzy w celu poprawy retencyjności zlewni i ochrony przed zmianami klimatu” wartego 13,5 mln zł (z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-20). W mieście powstaną też odcinki kanalizacji deszczowej, przepompownia, zbiorniki retencyjne, a stara kanalizacja deszczowa zostanie przebudowana. W późniejszych latach gmina będzie chciała oczyścić także jeziora.

Deszczówka pod kontrolą

Drugi projekt dotyczy zagospodarowania podwórza Kaszubskiego Dworu. Ma tam powstać tzw. system ogrodów deszczowych. Specjalna technika, nazywana zrównoważonym systemem drenażu, pozwoli na stopniowe oczyszczanie wód opadowych i redukcję niesionych przez nie zanieczyszczeń, które trafiają poprzez miejską kanalizację deszczową m.in. do jezior. Woda deszczowa zostanie także wykorzystana do nawodnienia miejskiej zieleni w centrum. Te prace odbywają się w ramach „Kompleksowej rewitalizacji centrum Kartuz”, wartej 11 mln zł (z dofinansowaniem z mechanizmu ZIT, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- -20). Ruszyły już pierwsze prace budowlane. Gmina stawia np. dworzec kolejowy z biblioteką i przebudowuje też rynek. Działania kartuskiego samorządu zostały ostatnio docenione w organizowanym przez ambasadę Francji konkursie Eco-Miasto w kategorii Zieleń i powietrze. Miasto zostało też wybrane na miejsce wyjazdów studyjnych do poznawania rewitalizacji podczas międzynarodowego kongresu Smart Metropolia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane