Odrestaurowano drogocenny polski ołtarz z okresu międzywojennego

PAP
opublikowano: 21-09-2009, 07:34

Jeden z najcenniejszych polskich ołtarzy z okresu międzywojennego, autorstwa Jana Szczepkowskiego, został całkowicie odrestaurowany. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się w niedzielę w kościele w Dourges, w północnej Francji, z udziałem polskich władz.

Drewniany ołtarz, znany jako "Kapliczka Bożego Narodzenia" otrzymał w 1925 roku Grand Prix na światowej wystawie sztuki dekoracyjnej w Paryżu. Zakupiony przez rząd francuski, trafił następnie do polskiego kościoła św. Stanisława w niewielkiej miejscowości Dourges, w pobliżu Lille, w regionie Nord-Pas-de-Calais. W ostatnim czasie ulegał stopniowej degradacji na skutek zniszczenia przez korniki aż do czasu gdy jego renowacją zajęli się konserwatorzy zabytków z Polski.

W niedzielę zabytkowy ołtarz uroczyście odsłonił podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Tomasz Merta w obecności lokalnych władz francuskich i miejscowej Polonii.

Jak powiedział PAP konsul generalny RP w Lille, Bogdan Bernaczyk-Słoński, dzięki tej konserwacji Polonia z regionu Nord-Pas-de-Calais otrzymała z powrotem swój "wielki skarb". W Dourges, liczącym koło 5 tys. mieszkańców, zamieszkuje liczna społeczność pochodzenia polskiego, w dużej mierze potomkowie polskich górników pracujących w tamtejszych kopalniach.

Konserwację ołtarza sfinansowało w całości polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu