Odszedł Grzegorz Wójtowicz

DI, NBP
opublikowano: 19-06-2009, 00:00

Odszedł dr Grzegorz Wójtowicz — ekonomista, prezes NBP w 1991 r. i członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998-2004. Wielki orędownik wspólnej waluty.

Odszedł dr Grzegorz Wójtowicz — ekonomista, prezes NBP w 1991 r. i członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998-2004. Wielki orędownik wspólnej waluty.

Z dr. Wójtowiczem mieliśmy okazję współpracować przy opracowywaniu dodatku "Z euro w portfelu". Ekspert obalał m.in. mity związane z wejściem Polski do strefy wspólnej waluty. Podkreślał, że nasz pozytywny stosunek do złotego bywał w jego 85-letniej historii raczej wyjątkiem niż regułą. Wskazywał, że pieniądz jest z natury apolityczny. I że suwerenność monetarna wcale nie polega na możliwości drukowania pieniędzy na pokrycie wydatków wyraźnie przekraczających dochody. Przekonywał, że nie warto opóźniać przyjęcia euro, bo ma ono wszelkie cechy dobrego i taniego pieniądza.

Dr Grzegorz Wójtowicz zmarł 15 czerwca, miał 61 lat. Pogrzeb odbędzie się dzisiaj na warszawskim cmentarzu Wólka Węglowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu