Odwrócona hipoteka coraz bliżej

ET
opublikowano: 21-10-2011, 00:00

Gotowe są już założenia do ustawy. Z kredytu będą mogli skorzystać wszyscy — nie tylko starsi ludzie.

Ministerstwo Finansów przyjęło założenia do ustawy o kredycie odwróconym, który właścicielom mieszkań otwiera drogę do zdobycia dodatkowych pieniędzy na starość. Polega na tym, że bank daje kredyt właścicielowi mieszkania pod zastaw hipoteczny, wypłacany w całości lub w ratach, po czym po śmierci dłużnika przejmuje nieruchomości. Chyba że upomną się o nią spadkobiercy. Chcąc objąć spadek, będą musieli w ciągu roku spłacić kredyt po nieboszczyku.

Uzgodnienia nad ostatecznym kształtem projektem między sektorem bankowym, SKOK-ami a resortem trwały długo, ale też materia nie była łatwa. Ostateczny kształt jest przyjaźniejszy dla klientów niż pierwotna wersja. Znosi on limit 60 lat dla osób, które chciałyby skorzystać z kredytu. Jeśli się na niego zdecydują, mają 30 dni na odstąpienie od umowy. Zaciągając odwrócony dług kredytobiorca może go spłacić w każdym momencie, nie płacąc bankowi prowizji z tego tytułu. Odwrócona hipoteka jest nowym rozwiązaniem na polskim rynku. W UE dostępna jest w dziesięciu krajach, ale tylko w Wielkiej Brytanii rozwinął się rynek przejmowania mieszkań za kredyt odwrócony i handlu takimi nieruchomościami. W Polsce działa już kilka funduszy zainteresowanych tego rodzaju inwestycjami. — W Polsce jest dużo więcej niż w bogatych krajach UE starszych osób, które nie mogą liczyć na większe dochody z emerytur czy innych świadczeń. Dla nich może to być ciekawy instrument. Ważną barierą mogą być jednak kwestie kulturowe. Przyzwyczajeni jesteśmy do przekazywania spadku rodzinie. Nie spodziewam się więc wielkiego szturmu na banki. Niemniej bardzo dobrze, że taki instrument będzie dostępny — mówi Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu