OECD: światowy wzrost gospodarczy w 2009 r. ujemny

PAP
20-03-2009, 10:30

Światowy wzrost gospodarczy będzie w 2009 roku ujemny - ocenił w piątek w Pekinie sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria.

"Prawdopodobnie zobaczymy świat, który będzie miał wzrost negatywny, ponieważ pozytywny wzrost w samych Indiach i Chinach nie zrekompensuje wzrostu negatywnego w krajach uprzemysłowionych" - oświadczył Gurria podczas konferencji prasowej zapytany o wzrost gospodarczy w roku 2009.

Dodał, że PKB Chin może osiągnąć w tym roku 6-7 proc.

Bank Światowy ogłosił w tym tygodniu, że liczy na wzrost gospodarczy w krajach azjatyckich na poziomie 6,5 proc. Wcześniej szacował, że będzie to 7,5 proc.

Szef Banku Światowego Robert Zoellick oświadczył w ubiegły piątek w Londynie przed spotkaniem ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów grupy G20, że w 2009 roku świat wejdzie w recesję "po raz pierwszy od drugiej wojny światowej".

Z okazji publikacji raportu OECD "Globalizacja i gospodarki wschodzące" organizacja wezwała w czwartek do wzmożenia reform gospodarczych, które mogłyby pozwolić na naprawienie nieprawidłowości wywołanych przez protekcjonizm gospodarczy i na rozwiązanie obecnego kryzysu "w lepszy sposób".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OECD: światowy wzrost gospodarczy w 2009 r. ujemny