OF: GPW potrzebuje odrobiny entuzjazmu

OF
opublikowano: 18-06-2009, 10:28

Ekonomiści spodziewają się, że  wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosły o 5 proc. w maju (r/r), a  zatrudnienie spadło o 1,7 proc.

W grupie Noble Bank sądzimy, że wynagrodzenia wzrosły nieco mocniej - o 5,3 proc. - głównie dzięki efektowi niskiej bazy z maja ub.r. Podzielamy konsensus rynkowy dotyczący dynamiki zatrudnienia, która stabilizuje się w ujęciu miesięcznym na poziomie -0,3 proc. Jednocześnie oczekujemy, że poniedziałkowe dane dotyczące stopy bezrobocia potwierdzą wcześniejsze szacunki Ministerstwa Pracy i wyniesie ona 10,8 proc. wobec 11 proc. w kwietniu. Bezrobocie spada na skutek czynników sezonowych, ale wyraźnie wolniej niż w ubiegłym roku w analogicznych okresach właśnie ze względu na równoległe redukcje zatrudnienia w firmach.

Sytuacja na GPW

Kolejna sesja rozczarowała inwestorów. Początkowo indeksy zyskiwały, a inwestorzy zdołali podprowadzić WIG20 w okolice 2000 pkt. Szybko jednak okazało się, że na takich poziomach kupujący wycofują się, za to nie brakuje chętnych do sprzedaży akcji. Dlatego reszta sesji upłynęła już w mniej sprzyjającej atmosferze. Inwestorzy dostrzegli w końcu spadające ceny surowców i skorygowali dość gwałtownie wycenę spółek surowcowych - PKN spadł o 7,6 proc., a Lotos, PGNiG czy KGHM o ponad 4 proc. Słabiej spisywał się sektor bankowy, wciąż przecież narażony na pogroszenie portfela kredytowego. Po południu S&P obniżyła ratingi na 22 amerykańskich banków, co rzecz jasna nie poprawiło nastawienia inwestorów do naszych instytucji.
Obroty wzrosły do 1,95 mld PLN potwierdzając przewagę podaży. Podrożały akcje 82. spółek, potaniały 225. WIG20 zatrzymał się w okolicach wsparcia na 1920 pkt.

Giełdy zagraniczne

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin do 7,2 proc. i spodziewając się skuteczności planu pomocowego rekomenduje władzom wstrzymanie się z ogłaszaniem kolejnego kosztownego przedsięwzięcia. Sama prognoza nie przełożyła się w środę na decyzje inwestorów - na wszystkich najważniejszych rynkach Azji akcje traciły na wartości. Od początku tygodnia japoński indeks NIKKEI obniżył się o ponad 4 proc. stawiając pod znakiem zapytania kontynuację trendu wzrostowego. Warto przypomnieć, że w najbliższy piątek wygasają w USA kontrakty terminowe oraz opcje na akcje i indeksy, a zatem dwie kolejne sesje mogą przypominać pokerową rozgrywkę między największymi bankami.

Prognoza giełdowa

Główną nadzieją posiadaczy akcji przed dzisiejszą sesją jest fakt, że WIG20 dotarł dziś do wsparcia na poziomie 1920 pkt, które udanie przetestował także w ubiegłym tygodniu. Poziom jest niezwykle istotny technicznie, ponieważ to właśnie jego przełamanie na początku czerwca skłoniło wielu dotychczas zachowawczych inwestorów do wejścia na rynek. Jego przełamanie (lub 1900 pkt) może uruchomić szereg zleceń stop-loss. Ale dopóki to nie nastąpi, jest szansa na obronę wsparcia, z tym, że do tego jest potrzebna odrobina entuzjazmu na dzisiejszej sesji i odbicie w miarę silne, poparte wysokością obrotów. Argumentem makro po stronie byków jest dziś podniesienie prognozy wzrostu dla Chin przez Bank Światowy (do 7,2 proc. PKB), ale to może być o wiele za mało. Wynik dzisiejszej sesji pozostaje niepewny.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Waluty

Nowe regulacje prawne systemu finansowego przedstawione wczoraj przez administrację Obamy nie zaskoczyły inwestorów - zgodnie z zapowiedziami większą władzę uzyskał Fed, duże firmy mogące zachwiać stabilnością sektora mają podlegać surowszym wymogom kapitałowym, a produkty finansowe skierowane do konsumentów nadzorować będzie nowa jednostka organizacyjna. Dolarowi nie pomaga fakt, że agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła właśnie oceny zdolności kredytowej 18 bankom, z czego 5 otrzymało status "papierów śmieciowych". Euro po kilku dniach wyhamowało tempo utraty wartości względem dolara i w środę rano zbliżało się do poziomu 1,40 USD. Złoty zachowywał się stabilnie: frank poruszał się wokół poziomu 3,00 PLN, euro kosztowało 4,52 PLN, a dolar wyceniany był na 3,23 PLN.

Surowce

Przedstawiciel władz Kataru sądzi, że pomimo ostatnich silnych wzrostów ceny ropy, jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie by podnosić poziom produkcji. W środę za baryłkę płacono ok 71,1 USD, a uncję złota inwestorzy wyceniali na 940 USD.  Wiceprezes największego rosyjskiego koncernu naftowego Lukoil stwierdził, że Rosja powinna wstąpić do kartelu OPEC ponieważ wtedy eksporterzy ropy mogliby kontrolować ponad połowę światowych zasobów surowca i spokojnie dyktować ceny. Wyraz swoim międzynarodowym ambicjom prezydent Miedwiediew dał w ubiegłym tygodniu, gdy ponawiał apel o utworzenie nowej waluty, która pozwoliłaby uniezależnić się od dolara, jednak komunikat po wtorkowym spotkaniu z głowami pozostałych państw grupy BRIC miał już znacznie łagodniejszy ton.

Komentarz przygotowali Łukasz Wróbel i Emil Szweda, analitycy Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OF

Polecane