OFE brną w straty

opublikowano: 05-07-2018, 22:00

Wszystkie fundusze emerytalne poniosły w czerwcu straty, co tylko powiększyło ujemny wynik w horyzoncie 12 miesięcy.

Wszystkie fundusze emerytalne poniosły w czerwcu straty, co tylko powiększyło ujemny wynik w horyzoncie 12 miesięcy. Średnia strata za miesiąc wyniosła 2,4 proc., za półrocze 10,6 proc., a za rok sięga 6,9 proc. — wynika z danych Analiz Online i IGTE. Powód to dekoniunktura na warszawskiej giełdzie (obejmująca już nie tylko małe i średnie spółki, ale także blue chipy) oraz struktura portfeli funduszy emerytalnych. Najważniejszą pozycją są właśnie akcje rodzimych firm. Tymczasem, mimo niesprzyjającego rynku, fundusze dokupowały akcji. W czerwcu, według szacunków Macieja Marcinowskiego z Trigon DM, OFE wydały na polskie papiery udziałowe 762 mln zł, w tym 200-300 mln zł na sprzedawane w trybie przyspieszonego book-buildingu walory Cyfrowego Polsatu. Po skorygowaniu o tę transakcję saldo zakupów wyniosło 450-550 mln zł.

— Nadal jest to wysoka kwota (porównywalna z poprzednim miesiącem) i wygląda na to, że OFE są obecnie jedynym wsparciem dla krajowego rynku. Nastawienie do akcji zagranicznych był przeciwstawne i szacujemy, że fundusze skróciły pozycję o 144mln zł — komentuje Maciej Marcinowski.

Drugi miesiąc z rzędu najwięcej na akcje wydał Nationale-Nederlanden OFE, największy podmiot na rynku. Napływy z ZUS-u wyniosły w czerwcu 249 mln zł (od początku roku 1,6 mld zł), a transfery z OFE z tytułu suwaka — 658 mln zł (4,3 mld zł od początku roku).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu