Czytasz dzięki

OFE kończą na plusie

opublikowano: 08-05-2019, 22:00

Dni otwartych funduszy emerytalnych są policzone, ale zanosi się na to, że ostatki będą dla klientów zyskowne.

W kwietniu średnia stopa zwrotu OFE wyniosła 1 proc., a wynik za 6 miesięcy to 7 proc. Gorzej jest w perspektywie 12 miesięcy (-0,8 proc.) i dwóch lat (-2,3 proc.), które były słabe dla giełdy. To właśnie od koniunktury na polskim rynku akcji zależą wyniki OFE. W ostatnim roku relatywnie najlepsze wyniki osiągnął PKO BP Bankowy (0,3 proc.), a nieujemny wynik zanotował jeszcze tylko Generali OFE.

Najsłabsze rezultaty wypracował AXA OFE (-2 proc.). W perspektywie 3-letniej liderem rankingu stóp zwrotu jest OFE PZU Złota Jesień (25 proc.), ale rezultaty większość pozostałych funduszy nie są dużo gorsze. Metlife zarobił 24,5 proc., a Nationale-Nederlanden i Generali po 23,5 proc. Pod względem aktywów zdecydowanie największym OFE jest Nationale-Nederlanden, który zarządza portfelem o wartości 41,5 mld zł. Drugim graczem na rynku jest Aviva (35,4 mld zł), a trzecim OFE PZU (23,0 mld zł). Łącznie aktywa OFE to 163 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane