OFE w kwietniu odrobiły część strat

opublikowano: 08-05-2018, 12:02
aktualizacja: 08-05-2018, 12:04

Po fatalnych trzech miesiącach otwarte fundusze emerytalne (OFE) odnotowały w kwietniu średnią stopę zwrotu w wysokości 2,2 proc.

W marcu OFE zanotowały średnią stratę w wysokości 5,1 proc. (czytaj więcej>>). W kwietniu średni wynik sięgnął +2,2 proc., wyliczyły Analizy Online. Dzięki temu część strat z poprzednich miesiącu udało się odrobić - średnia za 3 miesiąca to -7,7 proc., a za 12 miesięcy -5,3 proc. W horyzoncie rocznym nad kreską jest tylko jeden OFE - PZU Złota Jesień, który zarobił też w kwietniu najwięcej w branży - 2,6 proc. Drugi wynik wypracował Generali OFE (2,4 proc.), taki sam rezultat osiągnął Pekao OFE.

W kwietniu OFE zarobiły średnio 2,2 proc., jednak w perspektywie 12 miesięcy wciąż są wyraźnie pod kreską.
Zobacz więcej

W kwietniu OFE zarobiły średnio 2,2 proc., jednak w perspektywie 12 miesięcy wciąż są wyraźnie pod kreską.

Najsłabiej w ubiegłym miesiącu wypadły PKO BP Bankowy OFE i Aviva OFE, które zyskały 1,9 proc.

– Zmiana koniunktury na światowych rynkach w kwietniu br. wpłynęła pozytywnie na wyniki polskiej giełdy, a tym samym OFE, które w ciągu miesiąca pomnożyły swoje aktywa średnio o 2,2 proc.. Jak pokazują doświadczenia ostatnich paru miesięcy, w krótkim okresie wyniki funduszy emerytalnych może cechować większa zmienność, nie wpływa to jednak na ich długookresowy wynik, który jest miarodajną oceną ich efektywności. Średnia ważona stopa zwrotu, wg danych KNF, za okres od 31 marca 2015 roku do 30 marca 2018 roku wynosi 11,424 proc. – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, cytowana w raporcie Analiz Online i Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Na koniec kwietnia aktywa OFE warte były 168,8 mld zł. 80 proc. portfela zajmują akcje. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy