OFE znów pod kreską

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 06-11-2014, 00:00

Słaba kondycja warszawskiej giełdy w październiku pociągnęła w dół zarówno stopy zwrotu, jak i aktywa funduszy emerytalnych.

Wysoki, bo średnio 75-procentowy udział polskich akcji w portfelach otwartych funduszy emerytalnych niekorzystnie wpłynął na ich październikowe wyniki, a w rezultacie również na stan aktywów. Z danych Analiz Online wynika, że wartość zgromadzonych w OFE pieniędzy wyniosła na koniec miesiąca 157 mld zł, czyli o 2,3 mld zł mniej niż we wrześniu. Jest to efekt spadków na GPW. WIG zanurkował o 1,7 proc., a OFE w tym czasie straciły średnio 1,5 proc. Na wymagającym rynku stosunkowo najlepiej radził sobie Nordea OFE, którego zarządzający zminimalizowali stratę do 1,2 proc. Na drugim biegunie znalazł się OFE PZU „Złota Jesień” z wynikiem minus 2,1 proc. Specjaliści z Analiz Online zwracają uwagę, że choć pozytywny, to jednak mało znaczący wpływ na poziom aktywów OFE w październiku miały przelewy z ZUS. Tą drogą do portfeli funduszy napłynęło prawie 264 mln zł. W kolejnych miesiącach nie ma co liczyć na znaczące kwoty przelewane z ZUS. Wręcz przeciwnie — z końcem października wszedł w życie mechanizm tzw. suwaka bezpieczeństwa, który spowoduje transfery, ale w drugą stronę — z OFE do ZUS. Od listopada będą one systematycznie uszczuplać aktywa funduszy emerytalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu