Oferenci gotowi do CEPiK

Mariusz Zielke
23-04-2004, 00:00

W poniedziałek upływa termin składania ofert na budowę wartej co najmniej 80 mln zł sieci pod ewidencję pojazdów. Kto wystartuje?

Znamy już prawdopodobne składy konsorcjów, które w poniedziałek złożą oferty na budowę sieci pod Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Liczyć się będzie tylko 4-5 oferentów, a największe szanse na kontrakt — ze względu na posiadaną infrastrukturę — będzie miała TP.

Walka operatorów

Przetarg w opinii specjalistów mogą wygrać tylko operatorzy telekomunikacyjni. Dlatego firmy informatyczne, które początkowo liczyły na samodzielne kontrakty, muszą dogadać się z telekomami. Z informacji „PB” wynika, że TP SA zamierza wystartować w przetargu w konsorcjum z gdyńskim Prokomem. Najgroźniejszym konkurentem będzie Netia, która z kolei może dobrać sobie za partnera Computerland.

— Nie przekreślałbym jednak innych oferentów, takich jak Energis czy Tel-Energo, którzy mogą być atrakcyjniejszi cenowo — mówi osoba zbliżona do przetargu.

Energis prawdopodobnie wystartuje w przetargu z Biatelem i Dellem. Tel-Energo zapewne dobierze sobie do konsorcjum zależny Telbank. Do tego ostatniego konsorcjum może dołączyć Crowley Data Poland. Z naszych informacji wynika, że o starcie w przetargu myślą także m.in. Comarch, Ster-Projekt, Aram, Solidex czy NASK.

— Może się wydawać, że te firmy stoją na straconej pozycji przy takiej konkurencji, ale to dopiero pierwsza faza przetargu. Jest możliwe, że któryś z faworytów popełni jakiś formalny błąd i wynik będzie zaskakujący — uważa nasz informator.

Długoletni kontrakt

Zwycięzca przetargu może liczyć na kontrakt do 2009 r. Resort spraw wewnętrznych, odpowiedzialny za CEPiK, ma wydać na sieć 80 mln zł, ale będzie starał się o kolejne pieniądze (początkowe szacunki mówiły o 200 mln zł). Przetarg jest dwustopniowy. Ostateczne rozstrzygnięcie miało nastąpić w czerwcu, ale proces już się przeciągnął. Uruchomienie podstawowej funkcjonalności sieci zakładano do końca 2004 r., zaś pełnej do września 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oferenci gotowi do CEPiK