Ofiar Madoffa przybywa

RB,AFP
opublikowano: 05-02-2009, 00:00

Prawnicy doliczyli się, że na działalności inwestora z USA pieniądze straciło ponad 3 mln osób. Część z nich nawet o tym nie wie.

Prawnicy doliczyli się, że na działalności inwestora z USA pieniądze straciło ponad 3 mln osób. Część z nich nawet o tym nie wie.

Liczba ofiar piramidy finansowej Bernarda Madoffa, byłego szefa Nasdaq Stock Market, przekracza 3 mln, a straty spowodowane jej działalnością są wyższe niż pierwotnie zapowiadane 50 mld USD — tak twierdzi Cremades Calvo-Sotelo, hiszpańska firma prawnicza, która reprezentuje część poszkodowanych osób.

— Około 30 proc. poszkodowanych przez piramidę Madoffa nie zdaje sobie z tego sprawy, bo pieniądze straciły m.in. fundusze inwestycyjne i emerytalne — twierdzi Javier Cremades, szef Cremades Calvo-Sotelo.

Szacunki są oparte na danych zgromadzonych w ponad 30 firmach prawniczych, reprezentujących ponad 2,9 tys. poszkodowanych osób i instytucji z 25 krajów, które dotychczas zgłosiły roszczenia.

Bernard Madoff stworzył fundusz hedgingowy, jednak — jak się okazało — osiągane przez niego zyski nie pochodziły z działalności finansowej, ale od nowych klientów (klasyczna piramida).

— Wśród poszkodowanych najwięcej osób pochodzi z Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Irlandii, Izraela, Włoch, Luksemburga, Szwajcarii, Tajwanu i USA — wymienia Javier Cremades.

Jego zdaniem, w procesie przeciw Bernardowi Madoffowi będzie uczestniczyło 300 firm prawniczych i ponad 45 tys. prawników.

Prokuratura postawiła 70-letniemu inwestorowi zarzut oszustwa na rynku kapitałowym. Grozi mu za to 20 lat więzienia i wysoka kara finansowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB,AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ofiar Madoffa przybywa