Ogromna podaż silnie przeceniła akcje Elzabu

Tadeusz Stasiuk
31-03-2000, 00:00

Ogromna podaż silnie przeceniła akcje Elzabu

Po okresie silnych wzrostów, wczoraj akcje Elzabu znalazły się w gronie najmocniej przecenionych papierów na rynku. Podczas czwartkowego fixingu kurs producenta kas fiskalnych obniżył się o maksymalny dopuszczalny przedział. Ze względu na bardzo dużą przewagę podaży nad popytem, giełda zmuszona była ogłosić ofertę sprzedaży, przez co nie odnotowano żadnych transakcji na tym papierze. Cena akcji Elzabu spadła do 33,80 zł.

OSTATNIA hossa na Elzabie rozpoczęła się pod koniec zeszłego tygodnia, jednak do minionego poniedziałku obserwowane wzrosty były raczej niewielkie. Dopiero publikacja strategii na lata 2000-2004 która przedstawiona została 27 marca, spowodowała bardzo żywą reakcję rynku, co doprowadziło w konsekwencji do blisko 30-proc. wzrostu kursu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy był to już drugi tak gwałtowny ruch na papierach Elzabu. Na fali internetowej gorączki, w połowie lutego inwestorzy zaczęli interesować się papierami przedsiębiorstwa. Zmotywowała ich do tego informacja o prowadzonych przez spółkę rozmowach z niemiecką firmą Metabox w sprawie wspólnej działalności internetowej. Do konkretnych rozmów miało dojść w trakcie targów CeBIT, jednak do tej pory nie ujawniono, jakim wynikiem się one zakończyły. Zwiększony popyt na walory notowanej na rynku podstawowym spółki doprowadził do osiągnięcia przez kurs nowego rocznego rekordu na poziomie 37,50 zł. Wynik ten został wyrównany w ostatnią środę.

DO ZAKUPU akcji Elzabu skłoniły też giełdowych graczy plany inwestycyjne spółki, których wartość szacowana jest wstępnie na 50 mln zł. Część z tych pieniędzy przeznaczona zostanie na zakup firm internetowych. Pozostałe środki zostaną spożytkowane na zakup nowych technologii, co wiąże się z planami poszerzenia dotychczasowej działalności, m.in. o aplikacje kart elektronicznych, systemy alarmowe i monitoringowe, zarządzanie ruchem pasażerskim i pojazdów. Środki przeznaczone na inwestycje uzyskane zostaną z kilku źródeł. Część pochodzić będzie z własnych funduszy, ale większość z zaciąganych kredytów. Nie można również wykluczyć ewentualnej nowej emisji akcji lub obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ogromna podaż silnie przeceniła akcje Elzabu