Okazja nie zawsze opłacalna

  • Marta Sieliwierstow
10-12-2013, 00:00

Według danych agencji Metrohouse, co trzeci klient szukający mieszkania liczy, że trafi na okazyjną ofertę.

Wielu klientów poszukujących mieszkań na rynku wtórnym prosi pośredników o informacje o okazyjnych ofertach sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że pod okazyjną ofertą może się kryć zarówno potrzeba szybkiej sprzedaży, jak i mieszkanie z problemami.

— Mając na myśli okazyjny zakup, klienci oczekują, że cena będzie co najmniej o 20 proc. niższa niż średnia cena podobnych nieruchomości — mówi Piotr Kerner, dyrektor regionalny Metrohouse.

Jeżeli średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w budynkuz wielkiej płyty na jednym z warszawskich osiedli wynosi 6 tys. zł, za okazyjny zakup należy uznać transakcję w granicach 4,8 tys. zł/mkw. Ale takich ofert nie znajdziemy w bazach pośredników. Ostateczna cena zależy od sytuacji sprzedającego i zdolności negocjacyjnych nabywcy.

— Nie zawsze atrakcyjna cena mieszkania wynika z potrzeby szybkiego spieniężenia majątku. Tym bardziej warto bardziej wnikliwie analizować okazyjne oferty— dodaje Piotr Kerner.

Jednym z powodów, dla których mieszkanie może mieć niższą cenę, są ukryte wady lokalu. Problemy starszego budownictwa to np. pogarszający się stan techniczny budynku, ukrywany grzyb na ścianach, wady w izolacjachtermicznych dachu lub wymagająca kosztownych remontów wymiana instalacji. Warto też zwrócić uwagę na bliższe i dalsze sąsiedztwo. Powodem szybkiej sprzedaży mogą też być konflikty sąsiedzkie. Warto poznać potencjalnych sąsiadów przed zakupem mieszkania. Zdarza się też, że po uzyskaniu informacji o budowie drogi w pobliżu bloku właściciele starają się jak najszybciej sprzedać mieszkanie, wiedząc, że chętnych do pozbycia się problemu może być więcej. Przy okazyjnej cenie należy dokładnie sprawdzić właściciela nieruchomości. Na rynku nie brakuje oszustów, którzy, podając się za właścicieli, próbują sprzedać mieszkanie, posługując się sfałszowanymi dokumentami własności, zaświadczeniami czy pełnomocnictwami. Jest wiele sposobów wyłudzania na rynku mieszkaniowym. Często spotykanym modelem działania oszustów jest doprowadzenie do przekazania jak najwyższej kwoty zadatku podczas sporządzania w lokalu umowy przedwstępnej (na podstawie sfałszowanych dokumentów). Chociaż warto dokładnie sprawdzić każdą nieruchomość przed kupnem, trzeba też pamiętać, że nie każde mieszkanie wystawione na sprzedaż za atrakcyjną cenę musi stwarzać problemy przyszłemu właścicielowi. Czasem po prostu chodzi o szybką sprzedaż wymuszoną sytuacją losową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Okazja nie zawsze opłacalna