Okocim: browary Kraków i Chociwel do likwidacji

Paweł Mazur
opublikowano: 20-09-2001, 00:00

Okocim: browary Kraków i Chociwel do likwidacji

Zarząd Okocimia planuje likwidację browarów w Krakowie i Chociwlu. Koszt zamknięcia krakowskiego zakładu i grupowych zwolnień około 100 osób wyniesie do 2,5 mln zł. Najbliższe NWZA spółki zadecyduje o emisji do 16 mln akcji, które w części trafią do niemieckiego Bitburgera. Proces tworzenia grupy Carlsberg Okocim powinien zakończyć się w 2002 roku.

Browar w Krakowie, należący do Okocimskich Zakładów Piwowarskich, będzie funkcjonował tylko do października tego roku. Według nieoficjalnych jeszcze informacji, cała 100-osobowa załoga zakładu zostanie zwolniona z terminem wypowiedzenia datowanym na koniec października. Zwolnienia grupowe będą kosztowały firmę 2-2,5 mln zł. Koszt redukcji zatrudnienia nie obciąży bezpośrednio kasy Okocimia, gdyż spółka w ubiegłym roku utworzyła na ten cel rezerwy. Konkretne daty mają być ustalone podczas najbliższego NWZA spółki, zapowiedzianego na 4 października. Podobny los spotka też niebawem browar w Chociwlu (woj. zachodniopomorskie), który swego czasu miał szansę na sprzedaż, ale w ostatniej chwili podjęto decyzję o jego uruchomieniu (browar utrzymywany był w tzw. gotowości produkcyjnej od 2000 roku) na tegoroczny letni sezon.

Zbędne moce

Powodem likwidacji, zarówno browaru w Krakowie, jak i w Chociwlu (ich łączne moce produkcyjne sięgają około 400 tys. hl piwa rocznie) jest tworzenie grupy browarów wokół Okocimia pod egidą Carlsberga, inwestora branżowego spółki. W jej skład, oprócz Okocimia, wejdzie szczeciński browar Bosman oraz Kasztelan z Sierpca.Wizja fuzji spowodowała, że moce produkcyjne tych trzech producentów (około 4 mln hl) są obecnie wystarczające na potrzeby grupy, której nazwa po NWZA brzmieć będzie Carsberg Okocim. O ile jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o sprzedaniu browaru w Chociwlu (za 16–18 mln zł), to teraz, gdy grupa będzie miała browar Bosman w północno-zachodniej części Polski, i taki krok byłby pozbawiony sensu. O sprzedaniu inwestorowi krakowskiego browaru też nie ma mowy, gdyż stanowiłby on konkurencję dla działającego zakładu w Brzesku.

Potrzebne pieniądze

Teren, na którym stoi krakowski browar ma być wystawiony na sprzedaż. Za działkę o powierzchni około 4 ha, zlokalizowaną w centrum miasta, spółka powinna uzyskać kilkadziesiąt milionów złotych. Pieniądze są teraz Okocimowi potrzebne jak nigdy dotąd. Spółka co prawda w kasie ma ponad 70 mln zł, ale realizuje właśnie program inwestycyjny, zwiększający moce produkcyjne Brzeska, do ponad 2 mln hl z obecnych około 1,6 mln hl rocznie. Do tego dojdą koszty zakupu Bosmana i Kasztelana, szacowane na 220 mln zł, opłacone w połowie gotówką, w połowie zaś akcjami Okocimia.

Akcje te (kapitał zakładowy ma zostać podwyższony w granicach 16 mln zł) trafią po uchwale NWZA, w części, do rąk niemieckiego Bitburgera (właściciela Kasztelana i Bosmana), który w zamian za akcje Carlsberga Okocimia wniesie prawdopodobnie majątek tych browarów do struktur tworzonej grupy. Po emisji akcji, która przeprowadzona zostanie jeszcze w tym roku, udział Bitburgera w kapitale akcyjnym firmy wyniesie około 25 proc. Tak czy inaczej na sfinalizowanie gotówkowego przejęcia browarów Bitburgera Okocim będzie musiał zaciągnąć kilkudziesięciomilionowe kredyty. Kolejnym etapem tworzenia grupy, będzie włączenie do jej struktur Piasta, który został kupiony przez Carlsberga. Wówczas udział niemieckiego inwestora w kapitale zakładowym Okocimia zmniejszy się do około 18 proc. O ile proces włączenia Bosmana i Sierpca powinien zakończyć się w tym roku, o tyle Piast wejdzie do grupy nie wcześniej niż w 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Okocim: browary Kraków i Chociwel do likwidacji